1) Vysokohorská turistika

Jedna z nejkrásnějších túr po horských chatách vede nedotčenou přírodou národního parku Berchtesgaden a okolí. Berchtesgadensko je navíc se svou strategickou polohou v jihovýchodním cípu Bavorska, jen pár kilometrů od rakouského Salzburgu, velmi oblíbeným střediskem nejen u domácích, ale také českých turistů.

Chata Bindalm v Národním parku Berchtesgaden

Chata Bindalm v Národním parku Berchtesgaden

FOTO: Nationalpark Berchtesgaden

Stejně oblíbený je také Ruhpolding, kolébka biatlonu. Nejvyšší vrcholy tyčící se nad Ruhpoldingem jsou Unternberg (1425 m), Rauschberg (1670 m) a Sonntagshorn (1960 m), přičemž na Rauschberg lze i přes léto vyjet lanovkou. To ale není nic pro zkušené horaly, kteří Ruhpolding a okolí zařazují jako jednu z příhraničních etap treku po Solnohradsku. Zapomenout ale nesmíme ani na Zugspitze (2962), nejvyšší horu Německa. Variant, jak se dostat až na vrchol, je několik. Rozdělené jsou podle obtížnosti, takže si tu na své přijde každý.

Zugspitze

Zugspitze

FOTO: DZT/Hans Peter Merten

Tip: Výstup na Watzmann a túra po horských chatách
Oblasti národního parku Berchtesgaden, jenž se v roce 2015 umístil v první dvacítce turisty nejoblíbenějších míst v Německu, dominuje ostře řezaný masiv Watzmann (2713 m). Výstup až na vrchol po zajištěných stezkách zabere i s přespáním na horské chatě Watzmannhaus dva dny. Oblíbený je také čtyřdenní trek mezi horskými chatami. Více čtěte zde

 

Vyhlídková plošina AlpspiX na Alpspitze - ideální zastávka během výstupu na sousední Zugspitze

Vyhlídková plošina AlpspiX na Alpspitze - ideální zastávka během výstupu na sousední Zugspitze

FOTO: Bayerische Zugspitzbahn Bergbahn AG/Oliver Farys

2) Jezera

Za vynaloženou energii během výstupů do výšin je člověk odměněn přímo královsky, příroda totiž cestou krásami nešetří a horské pastviny střídají úchvatné vyhlídky a křišťálově čistá alpská jezera. A nebojte se, zdejší alpská jezera nejsou nijak ledová, například trojice jezer Lödensee, Mittersee a Weitsee v Ruhpoldingu patří mezi nejteplejší v celém Bavorsku.

Jezero Weitsee nedaleko Ruhpoldingu láká k vodním radovánkám

Jezero Weitsee nedaleko Ruhpoldingu láká k vodním radovánkám

FOTO: Ruhpolding Tourismus GmbH/Andreas Plenk

Bude-li vám ale scházet přímořská atmosféra, vydejte se do podhůří Alp k jezeru Chiemsee. Pro svou rozlohu si získalo přezdívku „bavorské moře“. A vskutku i nabídka sportovního a volnočasového vyžití se dá srovnat s tou u moře. Zatímco někteří relaxují a chytají bronz na písečných plážích, o kousek dál si můžete v klidu vyzkoušet windsurfing, stand up paddling nebo kormidlování plachetnice.

Chiemsee

Chiemsee

FOTO: Bayern Tourismus Marketing GmbH

3) Zámky Ludvíka II.

Když už budete u Chiemsee, byla by chyba se nevydat lodí na ostrovy Fraueninsel nebo Herreninsel a prohlédnout si zámek Herrenchiemsee, který zde nechal postavit bavorský král Ludvík II. Výlet na pohádkový zámek Neuschwanstein je pak doslova povinností. Kouzelný je také zémek Linderhof nedaleko kláštera Ettal, kde se mimochodem vaří vynikající pivo. Linderhof je jediný ze tří zámků, který byl dokončen ještě za Ludvíkova života.

Zámek Herrenchiemsee

Zámek Herrenchiemsee

FOTO: Chiemsee Aplenland

Inzertní sdělení
Rádi byste poznali nejkrásnější místa bavorských Alp? Vydejte se na zájezd s CK Permon. V nabídce naleznete např. víkendový zájezd do Berchtesgadenu s návštěvou „Orlího hnízda“, víkendový pobyt v Ruhpoldingu nebo okruh po nejkrásnějších bavorských jezerech či zámcích Ludvíka II. Více informací a kompletní nabídku naleznete nawww.ckpermon.com.

 

Pohádkový Neuschwanstein

Pohádkový Neuschwanstein

FOTO: www.bayern.by

4) Jídlo

Bavoři si potrpí na dobré a kvalitní jídlo. A co je důležité, rádi se o něj podělí i s vámi. Bavorská pohostinnost je známá široko daleko. Na horských chatách nechybí občerstvení vynikajícími sýry od místních pastýřů, špek, uzeniny, typická bavorská pomazánka Obatzda (měkký sýr, pivo, paprika a koření dle rodinné receptury). K pivu samozřejmě nesmí chybět výtečný měkký preclík. Co Bavoři opravdu umí je právě pohoštění k pivu. Sýrové či uzeninové prkénko (mnohdy spíše prkno) jsou základ, který nechybí v nabídce žádné pravé bavorské hospůdky.

Bavorská pohostinnost

Bavorská pohostinnost

FOTO: Ruhpolding Tourismus GmbH

5) Poměr cena - výkon

Dovolená v Bavorských Alpách neznamená jen outdoorové aktivity, zážitky v přírodě či relax na úrovni, dokáže také velmi dobře konkurovat cenou, ať už ve vztahu k dovolené u moře, nebo v jiné části Alp. Různá města a střediska jako Ruhpolding nebo Berchtesgaden navíc nabízejí svým hostům návštěvnické karty dovolující využití různých služeb a atrakcí zdarma. Je zde také vynikající dopravní infrastruktura, ať už pro vlastní dopravu autem, nebo přesuny na výlety hromadnou dopravou, o prvotřídních cyklostezkách nemluvě. To vše a ubytování za přijatelné ceny a vynikající jídlo a pití činí z Bavorských Alp ideální místo pro dovolenou.