S OVýTem ZA KULTUROU  

Výletem na derniéru představení Divadla Na Fidlovačce BALADA PRO BANDITU, jsme v roce 2013 "zasadili" i tradici výletů za kulturou. Přijímáme Vaše návrhy výletů do divadel, na muzikály, na koncerty, na přednášky apod. Nejen do Prahy, ale třeba i do Liberce, Ústí nad Labem, Teplic a jinam.
 
 
 

Přehled akcí 2018 (podrobnosti k aktuálním jednotlivým programům jsou níže):

29.1.2018            DĚČÍN-PŘEDNÁŠKA MOTANI: ZÁHADNÁ A DRSNÁ NAMIBIE 
2.2.2018              DŽUNGLE, KTERÁ NIKDY NESPÍ...
20.4.2018            PRAHA-STUDIO DVA: SEX PRO POKROČILÉ
12.5.2018            PRAHA-ANDREA BOCELLI
29.6.2018            PRAHA-STAVOVSKÉ DIVADLO: AUDIENCE U KRÁLOVNY
18.6.2018            LONDÝN-muzikál MAMMA MIA
15.8.2018             PRAHA-STUDIO DVA: LÍBÁNKY NA JADRANU
16.8.2018             PRAHA-LETNÍ SCÉNA VYŠEHRAD: VZHŮRU DO DIVOČINY
16.9.2018             PRAHA-NÁRODNÍ DIVADLO: LIBUŠE (akce v rámci seriálu akcí Kde domov můj?)
3.10.2018             PRAHA-RUDOLFINUM: SLAVNOSTNÍ KONCERT ČESKÉ FILHARMONIE
                                                             KE 100.VÝROČÍ REPUBLIKY (akce v rámci seriálu akcí Kde  
                                                             domov můj?)
12.12.2018           PRAHA-KONGRESOVÉ CENTRUM: GREGORIAN 2018
 

PODROBNOSTI K NAŠIM AKCÍM ZA KULTUROU

 

    

PÁTEK 29.ČERVNA 2018 * 19.00 HODIN

PRAHA - STAVOVSKÉ DIVADLO

AUDIENCE U KRÁLOVNY

ODJEZD Z ČESKÉ LÍPY OD KD CRYSTAL V PARKU GENERÁLA HELIODORA PÍKY V 16.30 HODIN

JÍZDNÉ 200.-KČ

NAŠE VSTUPENKY (vyprodáno):

Přízemí 14.řada - 1 kus á 690.-Kč

www.youtube.com/watch?v=aUjEGzyAm1c

Její Veličenstvo Alžběta II., královna Spojeného království a dalších dominií britské koruny, je hlavní postavou této nové anglické hry. Je to trochu překvapující, ale nikoliv neobvyklé, podíváme-li se na dějiny dramatu v Anglii. Jeden den v týdnu přijímá královna své premiéry ke konzultacím. A právě ty jsou námětem hry, která je svým způsobem pohádkou o monarchii v moderním světě. Divadlem o každodenní politice a politicích obecně, byť jsou v této hře přítomni prakticky všichni konkrétní premiéři od Winstona Churchila, přes Margaret Thatcherovou po Davida Camerona.

Politika se všemi svými záludnostmi je konfrontována s jistým nadčasovým archaickým principem kontroly demokratické vlády. Ne, nejde tu o oslavu monarchie, byť vedle mnoha britských premiérů je hlavní hrdinkou právě Alžběta II. Jde o pohled na tíži politiky z jiného úhlu. Z úhlu, který neznáme.

  

STAVOVSKÉ DIVADLO Je jednou z nejkrásnějších historických divadelních staveb v Evropě. Dal je postavit osvícenský aristokrat František Antonín hrabě Nostic Rieneck. a původní název proto zněl Hraběcí Nosticovo divadlo. Tato budova je postavena v klasicistním slohu a je vedle divadla v Leovenu ve Štýrsku jediným divadlem svého druhu v Evropě, které se zachovalo téměř v původním stavu do našich dnů.

V roce 1798 divadlo zakoupili čeští stavové a od té doby neslo, s přestávkami, název Královské stavovské divadlo. Na scéně Stavovského divadla působilo několik zakladatelských generací českých divadelníků. Na tomto jevišti zazněla poprvé v r. 1834 píseň „Kde domov můj“. Stavovské divadlo je trvale spjato i se jménem Wolfganga Amadea Mozarta. Odehrály se v něm i světové premiéry dvou oper: slavného Dona Giovanniho (29. 10. 1787 – kterou Mozart sám dirigoval) a opery La Clemenza di Tito (1791, při příležitosti korunovace Leopolda II.).

Stavovské divadlo přilákalo ve své historii i řadu významných tvůrců evropského významu. Na scéně Stavovského divadla působí po spojení s Národním divadlem kromě operního souboru také činohra a baletní soubor.

Jak se obléknout

Divadlo je kulturní instituce. Respektujte obecné zásady slušného chování a oblékání.

    *****************************************************************************************************************************************

 

středa 15.srpna 2018 - PRAHA - DIVADLO STUDIO DVA

LETOŠNÍ HIT V NAŠICH DIVADLECH

LÍBÁNKY NA JADRANU

 

libanky

Komedie o stanování v chorvatském kempu, lásce po padesátce i v pětadvaceti, dvojčatech, prázdninovém opalování, šnorchlování a koloběhu života nejen na Jadranu. 

Manželé Eva a Bob si vyjedou připomenout svou svatební cestu, aby se připravili na blížící se každodenní důchodové soužití. Vydrží čelit tak velkému množství společně tráveného volného času? Budou si mít ještě vůbec co říct? A jakou roli během jejich dovolené sehrají mladí milenci, kteří si v kempu postaví stan vedle nich?

patrikVždycky, když jsem s rodinou na dovolené, mám čas přemýšlet o tom, jak žiju. Zjišťuju, co mi vadí, co chci změnit nebo čeho se chci naopak zuby nehty držet. Jeden slavný filozof řekl, že člověk je koncentrovaná neužitečná vášeň. Já se na dovolené zpravidla rozvášním o to víc, že nejsem energeticky vycucaný pracovním procesem. 

Když jsme byli s rodinou naposledy u moře, napadlo mě, že bych mohl zkusit napsat komedii z chorvatského kempu. Komedii o lásce. Ne o té krátké, letní, ale o lásce v dlouhodobém partnerství. O maratonském vztahu, ve kterém už skoro nic nejde snadno, všechno trochu dře, všechno bylo stokrát řečeno a zdá se, že nic už nikoho nepřekvapí. Jsem rodinný typ. Zajímá mě, jak mám žít, abych se svou ženou vydržel co nejdýl. Nepřitahují mě letní erotická dobrodružství ani nezávazné avantýry. Chci vědět, jak to zařídit, abychom si s manželkou nelezli na nervy, přestože jsme už spolu zažili tolik dovolených, že si je všechny ani nepamatuju. 

Líbánky na Jadranu se trochu liší od jiných mých komedií. Jsou netypicky existenciální. Tentokrát jsem se pokusil napsat konverzační komedii, ve které se žádné z postav nekonverzuje snadno. Pokud se vám hra bude zdát trošku melancholická, je to přirozené. Žijeme jenom jednou a počet dovolených je omezen… 

Patrik Hartl

Premiéra 23. června 2017 na Letní scéně Vyšehrad

Délka představení 2 hod. 20 min. včetně přestávky.

VSTUPENKY DO 11.ŘADY, REZERVACE VSTUPENEK JEN DO 24.4.2018! CENA 599.-KČ

Osoby a obsazení

Eva: Eva Holubová
Bob: Bohumil Klepl
Marika: Marika Šoposká
Vašek / Štěpán: Václav Jílek / Štěpán Benoni 

policista, zloděj: Jan Bátorek / Zdeněk Carda
spermie: Alena Kočová / Klára Šalomounová
ze záznamu: redaktoři ČRo Radiožurnálu: Hanka Shánělová, Lucie Výborná, Vladimír Kroc, Jan Pokorný, DJ na diskotéce v kempu: Jakov Gavran, hlášení v supermarketu: Mladena Gavran

ODJEZD Z ČESKÉ LÍPY OD KD CRYSTAL V PARKU GENERÁLA HELIODORA PÍKY VE STŘEDU 15.srpna 2018 V 16.30 HODIN,

ZAČÁTEK PŘEDSTAVENÍ V 19.00 HODIN,

PŘEDPOKLÁDANÝ NÁVRAT DO 23.00 HODIN, JÍZDNÉ 200.-KČ

 

čtvrtek 16.srpna 2018

DIVADLO STUDIO DVA - LETNÍ SCÉNA VYŠEHRAD

VZHŮRU DO DIVOČINY

Příběh manželů Alice a Jindřicha, které jste si oblíbili v komedii Sex pro pokročilé, pokračuje.

Tentokrát se však ze stylového hotelového pokoje, v němž se pokoušeli pikantně oživit svůj uvadající vztah, přesouvají do přírody. Je to tak trochu i z nouze ctnost, jelikož rodinný rozpočet se zmenšuje. O to více se zvětšuje touha „přežít“. Ale pozor! – ne za každou cenu. Do stereotypů dojemně směšného a zmateného páru se jako vichřice vmísí nečekaná návštěva. Nespoutaná sestra a provokativní švagrová Diana naruší Alici a Jindřichovi kempovací idylu. S jejím ironickým pohledem je slušné, nudné, šestadvacetileté manželství vlastně tím největším dobrodružstvím! Dianina svobodná chuť a odvaha užívat si a neustále zkoušet něco nového postupně „nakazí“ naše protagonisty životním pozitivismem a energií. A vzhůru do divočiny se nakonec změní na Vzhůru do života!

Česká premiéra: 18. září 2017

Délka představení: 1 hod. 30 min. (bez přestávky)

První uvedení hry Henry & Alice: Into the Wild /Vzhůru do divočiny/ se uskutečnilo v kanadském divadle Arts Club Theatre Company (Vancouver, BC). Hra Henry & Alice je uváděna díky souhlasu autorky a agentury Marquis Entertainment Inc., www.marquisent.ca. Autorská práva v České republice zastupuje Aura – Pont s. r. o., Veslařský ostrov 62, 147 00 Praha 4.

Osoby a obsazení

Alice: Jana Krausová * Jindřich: Karel Roden * Diana: Kristýna Nováková

VSTUPENKY DO 11.-15.ŘADY ZA 599.-KČ

Odjezd z České Lípy od KD Crystal v Parku generála Heliodora Píky je v 17.00 hodin, začátek představení ve 20.00 hodin na venkovní Letní scéně na Vyšehradě, předpokládaný návrat do 23.00 hodin. Jízdné 200.-Kč.

 
 

 

S OVýTem KDE DOMOV MŮJ?

PRAHA - NÁRODNÍ DIVADLO: LIBUŠE

Termín 16.září 2018

Odjezd z České Lípy od KD Crystal v Parku generála Heliodora Píky v 16.30 hodin, jízdné 200.-Kč

Vstupenky na 1.galerii do 2.řady za 450.-Kč

VYPRODÁNO

 

INFORMACE

Dirigent: Jaroslav Kyzlink
Režie: Jan Burian
Scéna: Daniel Dvořák
Kostýmy: Kateřina Štefková
Choreografie: Petr Zuska

Sbor a Orchestr Národního divadla

Úvahy nad tím, zda je či není opera Libuše vrcholným dílem Bedřicha Smetany v kontextu jeho ostatních zpěvoher či dokonce v kontextu celé české operní tvorby, zda a jak obstojí před bezprostředností Prodané nevěsty, před lyrikou a jímavostí Dvořákovy Rusalky či před emotivitou a dramatičností oper Leoše Janáčka, nejsou a priori na místě – vždy bude záležet na úhlu pohledu, z nějž se Libuše či kterákoli jiná proslavená česká opera hodnotí. Úhel pohledu, který Libuši přísluší nejpřirozeněji, je dán již samotným záměrem jejího autora a z něj plynoucí tradicí. Smetana určil Libuši k provádění při slavnostních příležitostech, týkajících se života české společnosti, která se po roce 1860 začala v rovině kulturní, politické i hospodářské výrazně a hmatatelně emancipovat. Takovou příležitostí se stalo pro českou společnost nesmírně významné otevření Národního divadla, v roce 1881 nejprve dočasné a o dva roky později definitivní. Událost, která v symbolické rovině široce přesáhla úzký svět českého divadelnictví a stala se jednou z podstatných předzvěstí pozdějšího dosažení samostatnosti v roce 1918. Sté výročí založení Československé republiky je tedy dnes pochopitelně zásadním momentem i pro samotné Národní divadlo a uvedení nové inscenace Libuše samozřejmým příspěvkem Národního divadla k tomuto jubileu. Žánrových označení, jimiž se snažíme Libuši charakterizovat, existuje více a jedním z nich může být i „scénický rituál smíru a očisty“. Od počátku Smetana v Libuši konflikty a protiklady nevyhrocuje, jak by se od operního dramatika očekávalo, nýbrž záměrně hledá cestu k jejich včasnému smírnému řešení. Ať již jde o hlavní dějotvorný spor dvou bratří o otcovské dědictví či protiklady mezi mužem a ženou, přísnou spravedlností a vstřícnou laskavostí, mezi původem „z lidu“ a původem „urozeným“, mezi motivy světla a tmy, ohně a vody, vždy jsou tyto konflikty ve Smetanově opeře smiřovány v ústřední postavě kněžny Libuše, která není jen bájnou panovnicí, věštící Čechům slávu, nýbrž především očistným mytickým symbolem ženství a mateřství, mírnosti a pokojného života.

*******************************************************************************************************

 

 

S OVýTem KDE DOMOV MŮJ?

PRAHA - RUDOLFINUM:

SLAVNOSTNÍ KONCERT KE 100.výročí republiky

Termín středa 3.října 2018

Odjezd z České Lípy od KD Crystal v Parku generála Heliodora Píky v 15.30 hodin, jízdné 200.-Kč

Poslední místo, vstupenky dle vlastního výběru od 300.-Kč do 800.-Kč (bez záruky)

 
© Petra Hajská

Jubilejní rok republiky přináší do skladby mimořádných koncertů 123. sezony navíc „český“ Koncert ke 100. výročí republiky

 
Program

 

Bedřich Smetana
Prodaná nevěsta, předehra k opeře

Bedřich Smetana
Polka, Furiant, Skočná, tance z opery Prodaná nevěsta

Bohuslav Martinů
Koncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány H 271

Antonín Dvořák
Symfonie č. 9 e moll op. 95 „Z Nového světa“

 

*************************************************************************

 

 

 

středa 12.prosince 2018

GREGORIAN - HOLY CHANS TOUR 2018

PRAHA - KONGRESOVÉ CENTRUM

Odjezd z České Lípy od KD Crystal v Parku generála Heliodora Píky v 16.30 hodin, jízdné 200.-Kč

Vstupenky dle vlastního výběru od 790.- do 1790.-Kč  

www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=VUAD3V9Zqjw

 

 

 

 

HISTORIE AKCÍ S OVýTem ZA KULTUROU:

 

Přehled akcí 2017:

7.-8.1.2017         S OVýTem SETKÁNÍ VE SKALÁCH   novoroční besídka OVýTu s promítáním fotografií z akcí OVýTu v roce 2016 (Turistická chata v Tiských stěnách)
16.1.2017            S OVýTem PRAHA-NOVÁ SCÉNA: CUBE - WORK IN PROGRESS
14.2.2017            S OVýTem PRAHA-KONGRESOVÉ CENTRUM: GREGORIAN
18.3.2017            S OVýTem PRAHA-KARLÍN: ČAS RŮŽÍ
11.5.2017            S OVýTem PRAHA-DIVADLO NA VINOHRADECH: PEER GYNT
22.12.2017          S OVýTem PRAHA-STUDIO DVA: VÁNOČNÍ KOLEDA
27.12.2017          S OVýTem PRAHA-KLEMENTINUM: VÁNOČNÍ GALAKONCERT
 

Přehled akcí 2016:

24.4.2016            S OVýTem DRÁŽĎANY - KONCERT VE FRAUENKIRCHE
1.6.2016              S OVýTem PRAHA-KARLÍN: NOC NA KARLŠTEJNĚ
12.8.2016            S OVýTem ZA KARLEM IV. NA KARLŠTEJN
2.9.2016              S OVýTem KARLOVY VARY: FESTIVAL SVĚTEL
13.11.2016          S OVýTem PRAHA-KARLÍN: JESUS CHRIST SUPERSTAR
13.12.2016          S OVýTem PRAHA: ROYAL RUSSIAN BALLET - ROMEO A JULIE
25.12.2016          S OVýTem PRAHA: VÁNOČNÍ GALAKONCERT V RUDOLFINU
 

Přehled akcí 2015:

20.1.2015             VEČERNÍ PROHLÍDKA LORETY V RUMBURKU
24.1.2015             NOVOROČNÍ BESÍDKA POD HRADEM S PROMÍTÁNÍM FOTOGRAFIÍ Z AKCÍ 2014
17.2.2015             PUTOVÁNÍ PO SRÍ LANCE - promítání v KD Crystal Česká Lípa
22.3.2015             PRAHA-MUZIKÁL MAMMA MIA!
11.5.2015             HAVAJ - přednáška v KD Crystal Česká Lípa
13.5.2015             TEPLICE-AFRICKÁ KRÁLOVNA
8.-9.8.2015          LOKET (SEN NOCI SVATOJÁNSKÉ) A MARIÁNSKÉ LÁZNĚ
5.10.2015             AFRIKA: KEŇA, TANZÁNIE, ZANZIBAR - diashow v KD Crystal Česká Lípa
19.10.2015           LIBEREC-ALEXANDROVCI
25.11.2015           PETR HAPKA ŽIJE!
20.12.2015           KARLŠTEJNSKÝ KRÁLOVSKÝ ADVENT - včetně koncertu J.J.Ryba-Česká mše vánoční
27.12.2015           SETKÁNÍ POD HRADEM - Vánoční besídka OVýTu spojená s promítáním fotografií z akcí OVýTu 2015
28.12.2015           BHÚTÁN - přednáška Centrum Černý Most

 

Přehled akcí 2014:

12.01.2014           MAROCKÝ VEČER, posezení u kuskusu s promítnutím dokumentu, restaurace Skleník v České Lípě
25.01.2014           NOVOROČNÍ POSEZENÍ U KRBU, Turistická chata Pod hradem ve Sloupu v Č. (novoroční besídka OVýTu)
13.2.2014             JERUZALÁM-POSVÁTNÉ MĚSTO, přednáška v KD Crystal v České Lípě
15.2.2014             FESTIVAL OUTDOROVÝCH FILMŮ, Doksy, kino Máj
21.2.2014             NOČNÍ PŘEDSTAVENÍ NA ZÁMKU V DĚČÍNĚ
21.3.2014             KAMBODŽA, přednáška v Navrátilově sálu v Novém Boru
25.3.2014             MONOLOGY VAGÍNY, divadelní představení v divadle v Novém Boru
1.7.2014               FESTIVAL SMETANOVA LITOMYŠL - Antonín Dvořák: RUSALKA
15.8.2014             PRAŽSKÝ HRAD - KLASIKA POD HVĚZDAMI: G.Verdi - NABUCCO
5.-6.9.2014          ČESKÝ KRUMLOV-OTÁČIVÉ HLEDIŠTĚ, představení Cesta kolem světa 
8.10.2014             DIASHOW LEOŠE ŠIMÁNKA - ALJAŠKA, KD Crystal Česká Lípa
31.10.2014           SRBIJA/SRBSKO - vernisáž výstavy spojená s filmem, koncertem a ochutnávkou srbských specialit - kino Nový Bor
11.11.2014           MONGOLSKO - ZEMĚ ČINGHISCHÁNA - diashow Martina Loewa - Dům kultury Teplice
29.11.2014           FESTIVAL SNOW FILM...FEST -  přednáška Martina Mykisky ZIMNÍM NORSKEM ZA POLÁRNÍ ZÁŘÍ - kino Nový Bor
29.11.2014           KONCERT V KATEDRÁLE V MÍŠNI - J.S.Bach: Vánoční oratorium 1-3 kantáta
8.12.2014             DIASHOW MOTANI - VIVA MEXIKO!, KD Crystal Česká Lípa
14.12.2014           ADVENTNÍ PRAHA - prohlídka ND s ADVENTNÍM KONCERTEM: J.J.Ryba: ČESKÁ MŠE VÁNOČNÍ