S OVýTem ZA KULTUROU  

Výletem na derniéru představení Divadla Na Fidlovačce BALADA PRO BANDITU, jsme v roce 2013 "zasadili" i tradici výletů za kulturou. Přijímáme Vaše návrhy výletů do divadel, na muzikály, na koncerty, na přednášky apod. Nejen do Prahy, ale třeba i do Liberce, Ústí nad Labem, Teplic a jinam.
 
 
 

Přehled akcí 2019 (podrobnosti k aktuálním jednotlivým programům jsou níže):

23.1.2019            PRAHA-DIVADLO NA VINOHRADECH: KDYŽ PTÁČKA LAPAJÍ...
25.2.2019            ŽANDOV: DIVOKÝ MADAGASKAR
6.-17.3.2019       TITANIC V BRNĚ A SKLÍPEK JIŽNÍ MORAVY
2.4.2019              PRAHA-MALÁ SCÉNA: ŽENY PŘEŽIJÍ!
29.4.2019            PRAHA-HD KARLÍN: LA TRAVIATA

PODROBNOSTI K NAŠIM AKCÍM ZA KULTUROU

 

DIVOKÝ MADAGASKAR
LEMUŘI, BAOBABY A DOMEČKY Z BLÁTA

S OVýTem ZA KULTUROU :  

ŽANDOV - PŘEDNÁŠKA KATEŘINY A MILOŠE MOTANI

pondělí 25.2.2019
Odjezd z České Lípy vlakem v 16.30 hodin z hlavního nádraží, 
předpokládaný návrat do České Lípy v 21.22 hodin
začátek přednášky v 18.00 hodin

Tentokrát vás Kateřina a Miloš MOTANI zavedou na fascinující tajuplný ostrov. Červený Madagaskar prozkoumají od východu na západ a od severu na jih. Obklopí je PODIVNÝ ZVÍŘECÍ a rostlinný svět, který nikde jinde nenajdete.
Vysoko ve větvích mají své rejdiště legrační
LEMUŘI - indri, vari, lemuři hnědí, tančící sifaky, lemuři bambusoví, lemuři kata. V noci vylézají noční lemuři maki i "ošklivý" AYE-AYE. V husté vegetaci se skrývají CHAMELEÓNI všech velikostí, gekoni, hroznýši a pestrobarevné žáby. V zátoce se zdržují velryby. V rezervaci Kirindy žije velmi vzácný druh potkana. Ovšem pozor, hustým lesem slídí i podivná PSOKOČKA FOSA !
Na cestě spatříte deštný prales, mangrovy, kokosové palmy, banánové plantáže, rýžová pole, mohutné
BAOBABY, suchý opadavý les, zvláštní skalní labyrint TSINGY i zvláštní trnitá buš.
A mezi touto vší přírodní krásou žijí
ÚŽASNÍ MALGAŠI. Na ulici se prodává všechno, co se urodí nebo uloví. V Brikasville se právě sváží z plantáží tuny banánů. Ocitnete se mezi pravými ZLATOKOPY. Ocitneme se také mezi hledači barevných SAFÍRŮ. Lidé na Madagaskaru jsou velmi chudí. Jsou však šťastní, veselí a se SRDCEM NA DLANI.

VELMI VESELÉ PÁSMO SKLÍZÍ MIMOŘÁDNÝ ÚSPĚCH!
Mimořádně úspěšná a hodně veselá fotograficko-filmová projekce Kateřiny a Miloše MOTANI o velmi náročné terénní cestě plné nesčetných nástrah, jedinečné přírodě, roztomilých lemurech a obyčejných lidech s úsměvem na tváři. O ostrově, který nenechá člověka ani na chvíli vydechnout.

 

CHARAKTERISTIKA A OBSAH PROJEKCÍ PRO ŠIROKOU VEŘEJNOST

Kateřina a Miloš MOTANI zavedou diváky v průběhu devadesáti minutové až dvouhodinové VEČERNÍ PROJEKCE do těch nejzajímavějších zemí a na nejúžasnější místa naší planety. Podělí se také o své nespočetné zkušenosti a nejrůznější úsměvné, romantické, napínavé i dobrodružné cestovatelské zážitky.
Dynamické audiovizuální pásmo sestavené z úchvatných fotografií a videosekvencí je doprovázené živým zasvěceným komentářem cestovatelů samotných, podmanivou i rytmickou hudbou, autentickými zvukovými i hudebními záznamy. Jejich fotografie překvapí diváka nejen svojí vysokou technickou kvalitou, ale také neopakovatelnou atmosférou, grafikou či umně zachycenými okamžiky. Vložená videa dodávají pásmu ten potřebný dynamický náboj. Pásma jsou velmi živě zpracovaná. Jejich styl filmování je tak autentický a jedinečný, že si diváci připadají, jako by byli sami na cestě.

 • Audiovizuální pásma jsou velmi pestrá - mluví se o zemi jako takové, o krajině, geologii, rostlinách, zvířatech, lidech a kultuře.
 • Jsou prošpikovaná úsměvnými, romantickými, napínavými i dobrodružnými cestovatelskými příběhy.
 • Divák uslyší také skutečné osobní příběhy tamních obyvatel.
 • V pásmech je kladen velmi velký důraz na ochranu přírody, zachování kulturního dědictví a lidských hodnot. Dotýká se také problémů dané země.
 • Velmi poutavou a atraktivní formou se diváci dozví hodně zajímavostí o vzdálených zemích, co by se jinde nedozvěděli.
 • Autoři velmi rádi sami objevují, a tak vyhledávají s oblibou málo známé lokality a utajené přírodní klenoty.
 • Vybírají si stále nová a různorodá témata, různé typy zemí a krajiny, různé kultury.
 • Jejich velmi osobitý pohled a jedinečná velkoplošná projekce dělá z představení neopakovatelný zážitek, na který se dlouho vzpomíná.
 • Všechna pásma jsou naprogramována ve špičkovém programu, který má překvapující možnosti zobrazení fotografie a videa, stejně tak hudební a zvukové produkce. Umožňuje kromě běžného prolínání také rafinované promítání obrazu v obraze, zoom, pohyb kamery, čehož autoři při sestavování svých multimediálních pásem velmi umně a přitom nenásilně využívají.
 • Kateřina a Miloš MOTANI svá časově a technicky náročná pásma připravují a prezentují od základu sami - od přípravy cesty, vyhledávání a sbírání informací, fotografování, filmování, psaní scénáře, programování až po samotnou prezentaci.
 • Přednášku komentují autoři osobně. Zásadně nevyužívají žádné jiné komentátory. Pouze sám autor a cestovatel je totiž schopný divákovi autenticky předat co nejvíce informací, vyprávět další zážitky, postřehy a své pocity. Dovede také co nejlépe poradit.
 • Autoři si zakládají na maximální možné kvalitě ve všech směrech, včetně fotografické a promítací techniky.
 • Jejich veškerá práce je na velmi vysoké profesionální úrovni.
 • Každé lokalitě věnují v terénu minimálně dva měsíce času, sestavování každého pásma trvá dalších pět šest měsíců intenzivní práce.
 • V nových městech mají diváci možnost vidět i starší témata. V některých městech se pořádají dokonce i opakování.
 • Autoři připravují pro každý rok nové téma z těch nejúchvatnějších koutů naší Země.
 • Publikují nespočetné ČLÁNKY a FOTOREPORTÁŽE v nejpřednějších geografických i společenských časopisech a na webech.
 • Vydali také obrazové KNIHY a KALENDÁŘE.
 • Mají za sebou desítky VÝSTAV.
 • Jejich práce je ceněná i v zahraničí.
 • Jejich multimedální diashow ČILE PO CHILE získalo na prestižním rakouském festivale EL MUNDO 2012 velmi významné ocenění jako 3. nejlepší přednáška. Tohoto festivalu, který se již po 14. konal v rakouském Judenburgu, se účastní ti největší dobrodruhové a cestovatelé z Rakouska, Německa, Švýcarska i jiných zemí. EL MUNDO TROFEJ platí v německy mluvících zemích jako "OSKAR na cestovatelské a světoběžnické scéně".
 • O jejich tvorbě natáčela dokumentární pořad také rakouská televize ORF.

Hlavní část programu tvoří 90-130 minutová velmi atraktivní a dynamická PROJEKCE doprovázená živým komentářem autorů.

Na každou večerní projekci navazuje LOSOVÁNÍ O CENY.

Poté navazuje na program BESEDA S AUTORY.

Před a po představení je možné zakoupení KNIH, originálních FOTOGRAFIÍ a rukodělných výrobků autorů Kateřiny a Miloše MOTANI, ale také upomínkových předmětů z cest - přímo z AFRIKY, AMERIKY a ASIE.

****************************************************

S OVýTem TITANIC V BRNĚ A SKLÍPEK JIŽNÍ MORAVY

Termín: 16.-17.března 2019

o výstavě Titanicu se dozvíte více zde: www.titanicvystava.cz/
POZOR! OMEZENÝ POČET VSTUPENEK!
Zakoupíme předem, přihlášky o vstupenky se zárukou vstupu nejpozději do 31.1.2019!
Cena vstupenek: do 65 let: 350.-Kč
nad 65 let: 300.-Kč
 

Propozice akce:

Program: 

1.den - sobota 16.března 2019 - odjezd z České Lípy hl.nádr. v 6.24 hodin, přestup v Kolíně, z Kolína rychlíkem Eurocity do Brna, předpokládaný příjezd v 10.22 hodin., přesun tramvají na Výstaviště., 12.00-16.00 hodin návštěva výstavy TITANIC.,
v 16.36 hodin odjezd rychlíkem do Šakvic a autobusem do Hustopečí., předpokládaný příjezd v 17.14 hodin., ubytování a od 19.00 hodin posezení ve sklípku s občerstvením (viz "Program ve sklípku")., konec cca ve 24.00 hodin., nocleh.,
2.den - neděle 17.března 2019 - snídaně., dopoledne  pěší výlet ke kvetoucím (bez záruky/ mandloním nad Hustopečemi (cca 9 km pěšky)., 
v 15.04 hodin odjezd ve 14.44 hodin autobusem z Hustopečí do Šakvic a v 15.04 hodin rychlíkem přes Brno a Kolín do České Lípy., předpokládaný návrat v 19.33 hodin. Cesta z Brna do Kolína rychlíkem Eurocity s restauračním vozem.

 

Program ve sklípku:

19.00-24.00 hodin, posezení v pravém jihomoravském sklípku zahrnuje:
- teplá večeře - pečená kýta
- degustace 8-10 vzorků vín
- studená večeře - obložené mísy
- káva
- nealkoholické nápoje
- sudové víno
Po celou dobu slíbil Fanda Kružík, že se postará o hudební doprovod na harmoniku (předem díky!)

 

Startovné: 

osoby do 65 let: 1800.-Kč
osoby nad 65 let: 1350.-Kč
Prosíme variantu věku uvádějte v přihlášce na akci - jedná se o správný nákup jízdenek do vlaku!!!
Startovné zahrnuje dopravu vlakem Česká Lípa-Šakvice a zpět včetně místenek ve vlacích Česká Lípa-Brno a Šakvice-Česká Lípa, autobusy Šakvice-Hustopeče-Šakvice, program ve sklípku včetně stravy, snídaně v neděli ráno.
 

Přihlášky:

do vyprodání kapacity nebo nejpozději do 31.1.2019. V přihlášce uvádějte variantu věku a zájem o vstupenku na výstavu Titanic v Brně (není součástí startovného, ale je třeba rezervaci zajistit předem).
 

Odkazy:

 
 

Rodinný vinný sklep v Hustopečích na jižní Moravě

Rádi bychom Vás pozvali do našeho Hustopečského vinného sklípku s ubytováním na jižní Moravě, které provozujeme od roku 1999 jako rodinné vinařství.

 

Vinný sklep

Jde o historický vinný sklep, který byl vybudován přibližně před 400 lety pravděpodobně Habány. Dalo by se říct, že se jedná o starý habánský vinný sklípek umístěný v samém srdci jižní Moravy.
V roce 2012 – 2015 jsme vinný sklep rozšířili – vykopali jsme dalších 49 m vinného sklepa a tím jsme se dostali na celkovou délku 95 m. Tímto se řadíme mezi nejdelší vinné sklepy v Hustopečích a okolí. Nové prostory slouží jako degustační a archivní  sklep. Čeká Vás typické sklepní prostředí s posezením u skleničky dobrého vínečka a samozřejmě dobrého jídla.
Součástí posezení je řízená degustace sudových a lahvových (archivních
a butikových) vín sommeliérem.

 

*************************************************************************************************************************************

Úterý 2.dubna 2019 - PRAHA - DIVADLO STUDIO DVA /MALÁ SCÉNA, Na Perštýně 6/

Arnold Wesker - ŽENY PŘEŽIJÍ

Vstupenky do 16.řady za 399.-Kč

Rezervace vstupenek jen do 29.1.2019!

Odjezd z České Lípy od KD Crystal v Parku generála Heliodora Píky v 16.30 hodin.,

začátek představení v 19.30 hodin, předpokládaný návrat do České Lípy do 23.00 hodin

Jízdné: 200.-Kč

 

Osoby a obsazení

MINERVA, podnikatelka: Anna Šišková / Zuzana Mauréry
MISCHA, vysokoškolská profesorka: Jana Krausová
CLAIRE, politoložka: Jitka Schneiderová / Gabriela Míčová
Montcrieff, Leo, Vincent, číšník: Vojtěch Kotek

Režie a dramaturgie: Darina Abrahámová
Překlad: Jitka Sloupová a Katarína Karovičová
Scéna a kostýmy: Jana Krausová
Videoprojekce: Vojtěch Kotek

  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

/ MEN DIE, WOMEN SURVIVE /

Jsou tři a pojí je jedno přátelství. Energická podnikatelka Minerva, kterou před lety opustil manžel, ale ona to zvládá víc než dobře… Decentní intelektuálka Mischa, která nedávno opustila manžela a myslí si, že to zvládá… A přitažlivá Claire, kterou kvůli politické kariéře právě opustil milenec a je jasné, že to nezvládá. Tři dámy se setkají na nóbl večeři. Mají šarm, styl, inteligenci, zkušenosti a snaží se mít i pravdu. A vůbec jim v tom nebrání přítomnost mladého muže, který střídavě hraje partnery všech tří. A protože Angličané mají důvtip v krvi, na závěr nemůže nepřijít i překvapující pointa. Skvělá konverzační hra z pera významného britského dramatika poprvé v českém překladu nabízí inteligentní humor a originální pohled do ženského světa. Divadelní menu, které bude fajnšmekrům určitě chutnat.

Česká premiéra 9. července 2012 na Letní scéně Vyšehrad
Obnovená premiéra 16. října 2018 v divadle Studio DVA, Malá scéna

Délka představení: 1 hod. 55 min. (bez přestávky)

 

************************************************************************

 
Pondělí 29.dubna 2019 - PRAHA - HUDEBNÍ DIVADLO KARLÍN:
 
                   Giuseppe Verdi - LA TRAVIATA
 
Vstupenky v rezervaci jen do 25.4.2019!!!
 
Jedna z nejoblíbenějších Verdiho oper.
 
Vstupenky - 2.balkon, 1.řada: 
                  pro osoby do 65-ti let 590.-Kč
                  pro osoby 65+:  jen 295.-Kč
 
Přihlášky jen do 25.dubna 2019, uvádějte variantu vstupenky
Doprava z České Lípy: 200.-Kč
Odjezd z České Lípy v 16.30 hodin od KD Crystal v Parku gen.Heliodora Píky
Začátek představení: v 19.00 hodin
Předpokládaný návrat: do 23.30 hodin
 

Informace

Autor libreta: Francesco Maria Piave
Režie:
Arnaud Bernard
Scéna: Alessandro Camera
Kostýmy: Carla Ricotti
Sbormistr: Adolf Melichar

Exkluzivní host Simona HOUDA-ŠATUROVÁ

Orchestr Státní opery
Sbor Státní opery

Premiéra: 5. října 2006

Giuseppe Verdi v Traviatě na libreto podle románu Alexandra Dumase ml. Dáma s kaméliemi o Marii Duplessis, slavné kurtizáně a idolu pařížské společnosti 40. let 19. století, vytvořil vlastně vůbec první významné operní dílo na současný společenský námět. Nejen tento fakt byl nepřijatelný pro publikum při premiéře v roce 1853 v Benátkách: diváci byli i šokováni, že hlavní role je v této opeře určená kurtizáně, jež je navíc vykreslená jako kladná postava. Takže premiéra skončila naprostým fiaskem. Ale už brzy poté Verdiho Traviata slavila první triumfy a dodnes patří k nejoblíbenějším repertoárovým titulům. Traviata byla na repertoáru dnešní Státní opery od samého počátku jeho existence, kdy sem byla přenesena inscenace z německého Stavovského divadla. Stala se především příležitostí k hostování slavných zahraničních pěvců, mj. legendární australské sopranistky Nellie Melby (18. 4. 1900). Nastudování poslední inscenace v roce 2006 se ujal zahraniční tým v čele s francouzským režisérem Arnaudem Bernardem, hudebním nastudováním byl pověřen italský dirigent Enrico Dovico. Inscenace patří k nejnavštěvovanějším titulům Státní opery a velké úspěchy slavila i v zahraničí včetně Japonska (2007).

V představení se používají tabákové výrobky.

Opera je nastudována v italském originálu a v představení jsou použity české a anglické titulky.
Přibližná délka představení včetně přestávek: 2 hodiny a 45 minut, dvě přestávky po 20 minutách.

HISTORIE AKCÍ S OVýTem ZA KULTUROU:

 

Přehled akcí 2018:

29.1.2018            DĚČÍN-PŘEDNÁŠKA MOTANI: ZÁHADNÁ A DRSNÁ NAMIBIE 
2.2.2018              DŽUNGLE, KTERÁ NIKDY NESPÍ...
20.4.2018            PRAHA-STUDIO DVA: SEX PRO POKROČILÉ
12.5.2018            PRAHA-ANDREA BOCELLI
29.6.2018            PRAHA-STAVOVSKÉ DIVADLO: AUDIENCE U KRÁLOVNY
18.6.2018            LONDÝN-muzikál MAMMA MIA
15.8.2018            PRAHA-STUDIO DVA: LÍBÁNKY NA JADRANU
16.8.2018            PRAHA-LETNÍ SCÉNA VYŠEHRAD: VZHŮRU DO DIVOČINY
16.9.2018            PRAHA-NÁRODNÍ DIVADLO: LIBUŠE (akce v rámci seriálu akcí Kde domov můj?)
3.10.2018            PRAHA-RUDOLFINUM: SLAVNOSTNÍ KONCERT ČESKÉ FILHARMONIE
                                KE 100.VÝROČÍ REPUBLIKY (akce v rámci seriálu akcí Kde domov můj?)
24.10.2018          PRAHA-DIVADLO ROKOKO: KANIBALKY
29.11.2018          PRAHA-JATKA 78: AMERIKÁNKA
8.12.2018            NEW YORK-BROADWAY: MUZIKÁL FANTOM OPERY
12.12.2018          PRAHA-KONGRESOVÉ CENTRUM: GREGORIAN 2018
13.12.2018          PRAHA-DIVADLO MANA: PORUČÍK Z INISHMORU
30,12.2018          PRAHA-NÁRODNÍ MUZEUM A VALDŠTEJNSKÁ JÍZDÁRNA 

 

Přehled akcí 2017:

7.-8.1.2017         S OVýTem SETKÁNÍ VE SKALÁCH   novoroční besídka OVýTu s promítáním fotografií z akcí OVýTu v roce 2016 (Turistická chata v Tiských stěnách)
16.1.2017            S OVýTem PRAHA-NOVÁ SCÉNA: CUBE - WORK IN PROGRESS
14.2.2017            S OVýTem PRAHA-KONGRESOVÉ CENTRUM: GREGORIAN
18.3.2017            S OVýTem PRAHA-KARLÍN: ČAS RŮŽÍ
11.5.2017            S OVýTem PRAHA-DIVADLO NA VINOHRADECH: PEER GYNT
22.12.2017          S OVýTem PRAHA-STUDIO DVA: VÁNOČNÍ KOLEDA
27.12.2017          S OVýTem PRAHA-KLEMENTINUM: VÁNOČNÍ GALAKONCERT
 

Přehled akcí 2016:

24.4.2016            S OVýTem DRÁŽĎANY - KONCERT VE FRAUENKIRCHE
1.6.2016              S OVýTem PRAHA-KARLÍN: NOC NA KARLŠTEJNĚ
12.8.2016            S OVýTem ZA KARLEM IV. NA KARLŠTEJN
2.9.2016              S OVýTem KARLOVY VARY: FESTIVAL SVĚTEL
13.11.2016          S OVýTem PRAHA-KARLÍN: JESUS CHRIST SUPERSTAR
13.12.2016          S OVýTem PRAHA: ROYAL RUSSIAN BALLET - ROMEO A JULIE
25.12.2016          S OVýTem PRAHA: VÁNOČNÍ GALAKONCERT V RUDOLFINU
 

Přehled akcí 2015:

20.1.2015             VEČERNÍ PROHLÍDKA LORETY V RUMBURKU
24.1.2015             NOVOROČNÍ BESÍDKA POD HRADEM S PROMÍTÁNÍM FOTOGRAFIÍ Z AKCÍ 2014
17.2.2015             PUTOVÁNÍ PO SRÍ LANCE - promítání v KD Crystal Česká Lípa
22.3.2015             PRAHA-MUZIKÁL MAMMA MIA!
11.5.2015             HAVAJ - přednáška v KD Crystal Česká Lípa
13.5.2015             TEPLICE-AFRICKÁ KRÁLOVNA
8.-9.8.2015          LOKET (SEN NOCI SVATOJÁNSKÉ) A MARIÁNSKÉ LÁZNĚ
5.10.2015             AFRIKA: KEŇA, TANZÁNIE, ZANZIBAR - diashow v KD Crystal Česká Lípa
19.10.2015           LIBEREC-ALEXANDROVCI
25.11.2015           PETR HAPKA ŽIJE!
20.12.2015           KARLŠTEJNSKÝ KRÁLOVSKÝ ADVENT - včetně koncertu J.J.Ryba-Česká mše vánoční
27.12.2015           SETKÁNÍ POD HRADEM - Vánoční besídka OVýTu spojená s promítáním fotografií z akcí OVýTu 2015
28.12.2015           BHÚTÁN - přednáška Centrum Černý Most

 

Přehled akcí 2014:

12.01.2014           MAROCKÝ VEČER, posezení u kuskusu s promítnutím dokumentu, restaurace Skleník v České Lípě
25.01.2014           NOVOROČNÍ POSEZENÍ U KRBU, Turistická chata Pod hradem ve Sloupu v Č. (novoroční besídka OVýTu)
13.2.2014             JERUZALÁM-POSVÁTNÉ MĚSTO, přednáška v KD Crystal v České Lípě
15.2.2014             FESTIVAL OUTDOROVÝCH FILMŮ, Doksy, kino Máj
21.2.2014             NOČNÍ PŘEDSTAVENÍ NA ZÁMKU V DĚČÍNĚ
21.3.2014             KAMBODŽA, přednáška v Navrátilově sálu v Novém Boru
25.3.2014             MONOLOGY VAGÍNY, divadelní představení v divadle v Novém Boru
1.7.2014               FESTIVAL SMETANOVA LITOMYŠL - Antonín Dvořák: RUSALKA
15.8.2014             PRAŽSKÝ HRAD - KLASIKA POD HVĚZDAMI: G.Verdi - NABUCCO
5.-6.9.2014          ČESKÝ KRUMLOV-OTÁČIVÉ HLEDIŠTĚ, představení Cesta kolem světa 
8.10.2014             DIASHOW LEOŠE ŠIMÁNKA - ALJAŠKA, KD Crystal Česká Lípa
31.10.2014           SRBIJA/SRBSKO - vernisáž výstavy spojená s filmem, koncertem a ochutnávkou srbských specialit - kino Nový Bor
11.11.2014           MONGOLSKO - ZEMĚ ČINGHISCHÁNA - diashow Martina Loewa - Dům kultury Teplice
29.11.2014           FESTIVAL SNOW FILM...FEST -  přednáška Martina Mykisky ZIMNÍM NORSKEM ZA POLÁRNÍ ZÁŘÍ - kino Nový Bor
29.11.2014           KONCERT V KATEDRÁLE V MÍŠNI - J.S.Bach: Vánoční oratorium 1-3 kantáta
8.12.2014             DIASHOW MOTANI - VIVA MEXIKO!, KD Crystal Česká Lípa
14.12.2014           ADVENTNÍ PRAHA - prohlídka ND s ADVENTNÍM KONCERTEM: J.J.Ryba: ČESKÁ MŠE VÁNOČNÍ