Chorvatsko s 1244 ostrovy a ostrůvky nabízí i vám, jak zažít zimní pohádku. Pokud jste vyznavači tradic, kouzlo adventu ve Středomoří vás ohromí. V celé zemi se koná nespočet vánočních trhů a všemožných akcí se slavnostní atmosférou, neopakovatelnými zážitky a jedinečnou gastronomií.

Jak se tam dostanu?

Cestu automobilem nebo autobusovou dopravou zpříjemní vysoce rozvinutá dálniční síť. V současné době je v Chorvatsku více než 1400 kilometrů dálnic spojujících Záhřeb s jinými většími městy. Například dálnice A1 vám ulehčí cestování mezi oblíbeným Záhřebem a Splitem, naopak dálnice A6 usnadní cestu mezi Záhřebem a Rijekou, největším přístavem na Jadranu. Cestovat můžete také letecky. Chorvatsko nabízí sedm mezinárodních letišť v Záhřebu, Zadaru, Splitu, Dubrovníku, Rijece, Osijeku a Pule. Můžete využít také lodní dopravu. Chorvatsko má zčásti rozvinutou i železniční síť, některé části země však nejsou spojeny, jako např. Istrie a Dubrovník.

Advent ve Splitu – vánoční nálada s nádechem moře

Město císaře Diokleciána, perla Středomoří s bohatou historií a jedinečnou atmosférou, prožívá slavnostní dny ve znamení zábavy, hudby a umění. Velké vánoční trhy nabízejí pestrou škálu náležitých suvenýrů, šperků, ozdob i unikátních dárků pro nejbližší.

FOTO: TZ Split

Malebné a okouzlující stánky podráždí smysly vynikajícími kulinářskými specialitami, lahůdkami středomořské kuchyně, vyzařující skromnost, avšak i tradici a zdraví. K místním lahůdkám patří treska a koblížky. Ani ti nejmenší nezůstanou ochuzeni o bohatý dětský program, a tak v žádném případě nesmí být promarněna příležitost k nezapomenutelné rodinné zábavě. Od nejrůznějších hudebních vystoupení přes kulturní akce a představení až po mistrovské piruety na kluzišti je advent ve Splitu určitě zážitek hodný zapamatování. Přesvědčte se sami, ale nezapomeňte ani na dny zalité sluncem a vezměte si i – sluneční brýle.

Advent v Záhřebu – metropole z vánočních ozdob

Advent v srdci Záhřebu zahrnuje na místních náměstích řadu předvánočních akcí, které svým bohatým hudebním a uměleckým programem přinášejí hostům a obyvatelům města Záhřeb adventní a vánoční atmosféru. Návštěvníci se mohou těšit na různorodé programy četných kulturních a uměleckých spolků, dětských sborů, dramatických souborů, tanečních skupin, hudebních uskupení různých žánrů, stejně jako na patřičné prodejní trhy. 

Na hlavním záhřebském náměstí Bána Josipa Jelačiće se na otevřené scéně konají každý den nejrůznější programy, od dětských představení přes kulturní, umělecké a hudební pořady až po koncerty, zatímco v okolních ulicích byly i o tomto adventu postaveny tradiční vánoční trhy. 

Na náměstí Zrinjevac, cestou alejí platanů, vám starý hudební pavilón ve svém vánočním pohádkovém vydání vezme dech. Vánoce starého Záhřebu spojují veletrh starožitností, přednášky, malou výstavu starých vánočních ozdob a starých adventních pohlednic, gastronomický den, přednášky s filmovými projekcemi, hudební program, vyfukování skleněných ozdob a ruční výrobu vánočních ozdob.

Zagreb

Záhřeb

FOTO: Julien Duval

V jednom z nejkrásnějších záhřebských parků, na náměstí Krále Tomislava, se skrývá ledová vánoční pohádka – kluziště, vybraná restaurační nabídka a hudební programy. Záhřebští řemeslníci, výtvarní umělci a výrobci tradičních chorvatských produktů nabízejí pěkné vánoční dárky, bohatě zdobená perníková srdíčka zvaná „licitar“ a jiné perníčky, pestrobarevné dekorace, vánoční ozdoby a suvenýry. Zvláštností chorvatského hlavního města je v době adventu i inovativní a moderní gurmánská akce s názvem „fuliranje“, tedy „dovádění kolem záhřebské lanovky“, charakteristické výrazným designem a uvolněnou atmosférou.

Zagreb

Záhřeb

FOTO: Marko Vrdoljak

Vánoční pohádka rodiny Salajových – filmové kouzlo na dlani

Od 5. prosince do 9. ledna nepromeškejte Vánoční pohádku rodiny Salajových v Grabovnici. Navštivte unikátní událost kontinentální části Chorvatska, při které vás ohromí milióny světýlek. Vánoční pohádka začala již před 13 lety. I letos zazáří 1 800 000 světel na 60 000 čtverečních metrech. Spolu s překrásnými scénami světelných kouzel zaručuje místo nezapomenutelnou návštěvu, která je doplněna bohatým programem, gastronomickou nabídkou pro každý mlsný jazýček, ohňostroji, výstavou kreslených postaviček a vánočními trhy.

Bozicna Prica

Bozicna Prica

FOTO: Paula Jusic

Ozdobené najdete nejen mlýnské kolo Salajových, ale ohromí vás i šum vodopádu řeky Grabovnica, jezera, mosty, lesy, potoky, klikatící se stezky, ostrovy a jejich louky; to vše v dokonalé harmonii prožitku kouzelné vánoční pohádky. Od sněhuláka přes tučňáka, méďu, labuť, zamrzlé jezero až po Santa Clause osobně.

Advent v Dubrovníku – závan renesance při očekávání Vánoc

Teplo starodávných zvyků na dosah Středozemního moře a překrásná světelná výzdoba dělají Dubrovník ještě kouzelnější. Odlesk vánočních světel na dlážděných ulicích zahalil toto jedinečné město UNESCO tak, aby jej učinil ještě atraktivnějším. Advent v Dubrovníku je neocenitelným zážitkem při melodiích tradičních zpěvů. Ochutnejte sváteční smažené cukroví zvané „prikle” a „hrostule” či zralé hořké pomeranče v renesančních zahradách.

FOTO: TZ Dubrovnik

Na nejkrásnějším jevišti města, velkolepé hlavní ulici Stradun, budou otevřeny vánoční trhy s prodejem upomínkových předmětů, dárků, tradičních rukodělných výrobků, jako je ručně vyráběná keramika, porcelán či hračky, a samozřejmě nebudete postrádat i různé slané a sladké pochoutky nabízené ve stáncích. Celou atmosféru doplňuje hudba a společenská zábava.

 Bruslení na Jadranu?

Nic není nemožné. Opatija vám nabízí vskutku jedinečné zážitky. Poznejte, jaké je bruslení při břehu moře. V centru města pak naleznete vánoční trhy, kde zajisté ochutnejte dort opatijská kamélie. Osladit si svůj čas můžete i na Festivalu čokolády. Pokud jste vyznavači a milovníci zimních sportů, navštivte několik lyžařských středisek: některá z nich jsou Platak, Bjelolasica, Sljeme, Begovo Razdolje, Čelimbaša či Tršće.

 Praktické informace

Vaše cesty po Chorvatsku s různými tipy na jednotlivé akce a poznání ulehčí také mobilní aplikace „Chorvatsko cestování“, nabízená turistům díky Chorvatskému turistickému sdružení. Nabídne vám i aktivní dovolenou, možnosti ubytování a stravování.

FOTO: TZ Split

Úředním jazykem v Chorvatské republice je chorvatský jazyk, nicméně již většina pracovníků v cestovním ruchu a pohostinství mluví anglicky. Do roku 2019, kdy Chorvatsko plánuje přijmout euro, je platnou měnou chorvatská kuna, která se skládá ze 100 lip. Přepočet je přibližně za jednu kunu 3,5 Kč. Vyměnit si můžete peníze jednak u nás v České republice, ale také v Chorvatsku, a to téměř na každém kroku. Směnit peníze nabízejí klasicky banky, směnárny, pošty, ale také cestovní agentury, hotely, kempy apod. Výhodné je však také platit přímo kartou.

Výhodou této destinace je také její levná roamingová zóna. Pokud se vám nechce připlácet za datové připojení, Chorvatsko vám nabízí po své zemi více než 300 bezplatných wi-fi bodů.

Cestujete-li do Chorvatska, postačí vám jako občanovi ČR pouze platný doklad, a to buď cestovní pas, nebo občanský průkaz. Doporučujeme pro vaši cestu sjednat cestovní pojištění, a to včetně odpovědnosti za škodu.

Důležitá telefonní čísla:

+ 385 112 – Integrovaný záchranný systém 
+ 385 192 – Policie
+ 385 194 – Zdravotnická záchranná pomoc
+ 385 193 – Hasiči
+ 385 1987 – Silniční asistence
+ 385 195 – Vyhledávání a záchrana na moři
+ 385 18166 – Předpověď počasí
+ 385 18981 – Obecné informace
+ 385 11888 – Telefonní seznam
+ 385 11802 – Mezinárodní tel. seznam