Jak vybrat nejkrásnější holky a být přitom spravedlivý

Určitě se najdou lidé, kteří by do výběru nejzajímavějších pohoří Afriky zařadili úplně jiná pohoří, úplně jiná místa. Je to jako vybírat nejkrásnější holky  na maturitním plese. Prožili jsme s nimi dlouhá školní léta, s mnohými máme osobní zkušenosti, s mnohými bychom osobní zkušenosti rádi měli, ale neměli jsme šanci, některé nám voní, jiné ne atd.

Stojíte před tím usměvavým, vyzývavým davem a máte vybrat pár nejkrásnějších. Chtělo by to panáka, ale asi by to nepomohlo. Nakonec jich pár vyberete.

Tohle je tedy můj výběr. Uvidíme, jak budou vypadat za deset let, až je nečekaně potkám. Snad si neřeknu: Panebože, kam jsem dal tehdy oči a rozum.

Vydejte se na alespoň 10 km trek. Výhledy stojí za to.

Vydejte se na alespoň desetikilometrový trek. Výhledy stojí za to.

FOTO: archiv autora

Budoucí hvězda – pohoří Simien v Etiopii

Turistika sem proniká teprve nesměle, ale Čechů prošlo pohořím Simien už tolik a byli tak nadšeni tím, co viděli a zažili, že se pomaloučku, potichoučku začíná o téhle budoucí hvězdě horské turistiky vědět. Naprosto právem. Najdete tu všechno, co na horách milujete. Hluboké propasti, táhlá údolí, úchvatné výhledy do dálky, vodopády, ticho a samotu.

Bude určitě pár let trvat, než se Simienu zmocní masová turistika, ale infrastruktura tu už nějaká je a je rok od roku lepší. Místní komunity pochopily, že služba turistům může přinášet práci a peníze, ale zároveň jim jejich osobní hrdost nedovolí zničit svou přirozenost a respekt ke své krajině.

Přečtěte si mnohem více o pohoří Simien a o Etiopii

 FOTO: archiv CK Marco Polo

Nejkrásnější hory východní Afriky
Vysoké horské štíty pokryté věčným sněhem by v rovníkové Ugandě nikdo nečekal.

Vysoké horské štíty pokryté věčným sněhem by v rovníkové Ugandě nikdo nečekal.

FOTO: archiv autora

Ve stínu goril

Ne, ten titulek není překlep. Do Ugandy se jezdí především za gorilami a o pohoří Ruwenzori a skalním vrcholku Mt. Stanley (5190 m n. m. – třetí nejvyšší v Africe!) téměř nikdo neslyšel. Ještě nedávno bylo pohoří Ruwenzori pro horské turisty nevlídné, jezdili sem pouze horolezci a chyběla infrastruktura pro treky.

Dnes je situace úplně jiná. Můžete vyrazit na dlouhé trasy, třeba až na deset dnů, nebo na kratší čtyř- až šestidenní. Ale můžete vyrážet i třeba jen na denní treky nebo si zkusit dvoudenní s jednou nocí v terénu. Nádherný jednodenní trek podél horské řeky Munyamubuli vás provede jedním z nejkrásnějších nedotčených vysokohorských lesů na světě, 6,5 hodiny dlouhá horská túra stojí za to. Podobných jednodenních treků je tu víc, takže se námaha s cestou do pohoří Ruwenzori určitě vyplatí.

Přečtěte si mnohem víc informací o Ugandě
Kemp v pohoří Ruwenzori.

Kemp v pohoří Ruwenzori.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Pohoří Mt. Kenya je druhé nejvyšší pohoří v Africe. Dosahuje výšky 5 199 m.n.m.

Pohoří Mt. Kenya je druhé nejvyšší pohoří v Africe. Dosahuje výšky 5199 m n. m.

FOTO: Jan Papež

Věčně druhý, to je k vzteku

Nebýt Kilimandžára, bylo by pohoří Mt. Kenya určitě nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším pohořím východní Afriky. Nejsou tu tak krásná údolí jako v Simienu, ale každý milovník hor si tu najde to své. Stále více turistů, kteří míří na safari, se zastavuje na pár dnů i v Mt. Kenya, protože je to úplně jiná Keňa, než by očekávali.

A ten, kdo míří do nádherného parku Samburu, si v Mt. Kenya může udělat zastávku. Výborné zázemí, velmi zkušení horští vůdci a výběr tras podle obtížnosti, to vše předurčuje pohoří Mt. Kenya k rostoucí popularitě. Být věčně druhý je určitě k vzteku, ale místní z toho určitě žádný mindrák nemají, a kdo se sem vydá, bude nadšený.

Přečtěte si mnohem víc informací o Mt. Kenya a o Keni.

FOTO: archiv autora

Češi začínají objevovat krásu pohoříMtKenya
Unikátní území pohoří Mt. Kenya je chráněno jako území Národního parku a je zapsáno na listině přírodních památek UNESCO.

Unikátní území pohoří Mt. Kenya je chráněno jako území národního parku a je zapsáno na listině přírodních památek UNESCO.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Stály ty útrapy za to? Určitě!

Stály ty útrapy za to? Určitě!

FOTO: archiv CK Marco Polo

Magická hora – symbol Afriky – Kilimandžáro

Přitahuje pozornost od nepaměti. Je součástí mnoha legend mnoha etnik žijících na jejím úpatí. Stala se hrdinou mnoha knih a filmů. Majestátní hora Kilimandžáro. Vyškrábat se silou vůle na vrchol Kilimandžára touží i lidé, kteří se jinak horám vyhýbají. Je to výzva, je to móda, je to nějaká magická síla, co táhne člověka vydat se na trasu. Jsou lidé, kteří se na Kilimandžáro vydávají znovu a znovu, stoupají na vrchol různými trasami.

Ale vůbec není nutné vydávat se až na vrchol a přesto si můžete užít Kilimandžára nebo sousedního Mt. Meru. I milovníci safari, kteří se vydávají do Tanzanie a zastavují v Arushe, mohou vyrazit na jednodenní trek v podhůří Kilimandžára. Nezdoláte sice vrchol, ale sáhnete si na kopec, který tak proslavil Afriku.

Přečtěte si víc informací o Kilimandžáru a jeho okolí
Na podobný záběr se musí dlouho čekat, nebo musí mít člověk štěstí.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Kilimandžáro - hora, na kterou může vylézt každý
  Nádherný úsek výstupu. Vřesoviště.

Nádherný úsek výstupu. Vřesoviště.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Dračí hory jsou rájem pro milovníky hor.

Dračí hory jsou rájem pro milovníky hor.

FOTO: Archiv autora

Kdo miluje hory, měl by si najít čas a vyrazit do Dračích hor

Každý rok vyrazí do Jihoafrické republiky stovky Čechů, ale jen velmi málo z nich se vydá během své cesty do Dračích hor. Přitom je to jedna z nejkrásnějších částí Jihoafrické republiky (a Lesotha). Především oblast severních a středních Dračích hor je plná nádherných scenérií, které svou majestátností uchvátí i hodně zkušené horské turisty.

Území někdy nazývané „Čtyři údolí“ začíná údolím Champagne a končí The Middledale Pass Valley. Každé údolí má odlišný charakter krajiny a láká odlišnými krásami a výhledy. Projděte si všechna údolí. Stolové hory, vodopády, údolní říčky a potoky. Kvalitní zázemí a přitom na každém kroku důkazy respektu a úcty k čisté přírodě.

Dračí hory nejsou pouze pro horské turisty. V údolí je krásné 18jamkové golfové hřiště. Dá se tedy krásně propojit toulání po horách a golf na kvalitním hřišti s nádherným výhledem na okolní vrcholky hor.