Když kultura, tak v Braniborsku

Braniborsko nabízí širokou nabídku pro návštěvníky přijíždějící za kulturou – zámky, kostely, kláštery a hrady jsou pro tuto oblast charakteristické. Více než 500 zámků a panských sídel dokládá pruské kořeny v historii této země. Středověké hrady, zámky a parky vyprávějí napínavé dějiny Braniborska, sahající více než 1000 let zpět do historie.

Zámek Rheinsberg

Zámek Rheinsberg

FOTO: TMB-Fotoarchiv, TV Ruppiner Seenland

Ke kulturním vrcholům v Braniborsku patří samozřejmě památky světového dědictví UNESCO v Postupimi, jako zámek a park Rheinsberg. Filmový park Babelsberg, bývalý skrývkový most F60 v Lužici, lodní zdvihadlo Niederfinow, Fürst Pückler park a zámek Branitz v Chotěbuzi, „barokní zázrak“ klášter Neuzelle a „první vzorové socialistické město“ Eisenhüttenstadt. Na návštěvu vás zve také více než 300 muzeí.

Zámek Lübbenau

Zámek Lübbenau

FOTO: TMB-Fotoarchiv Boldt

Nespočet historických center má velký kulturně-architektonický a historický význam. Braniborská města s dochovanými historickými centry vždy stojí za návštěvu. K takovým místům opředeným dějinami patří Brandenburg an der Havel, Rheinsberg, Templin nebo Gransee.

Cihlová továrna v Mildenbergu

Cihlová továrna v Mildenbergu

FOTO: TMB-Fotoarchiv,Uwe Seibt

Průmysl a technologie mají v Braniborsku staletou historii. Rozvíjela se tu technická kultura, jejíž pozůstatky ještě dnes udávají ráz celé krajině a jejíž tradice se zachovaly v mnohých muzeích.

Příkladem je průmyslové muzeum Brandenburg/Havel s poslední Siemensovou-Martinovou pecí v západní Evropě nebo muzejní park Rüdersdorf se svou monumentální baterií do vysoké pece z roku 1871 nebo huť Peitz, kde se před 450 lety poprvé lilo železo. V Braniborsku narazíte na každé cyklostezce, na každé procházce nebo při dovolené na vodě na kulturní nabídku místních umělců.

Postupim – zahrady, parky a zámky

Postupim je zasazena do malebné krajiny na řece Havole (německy Havel), protkané vodními toky a jezery. Se svými třemi velkými historickými zámeckými a zelenými parky, které patří ke kulturnímu dědictví UNESCO, a historickými městskými čtvrtěmi je město ideálním výchozím bodem pro toulky po vodě nebo výletním cílem pro zájemce o zajímavé prohlídky města plné zážitků. Nejznámější památkou Postupimi je zámek Sanssouci, letní sídlo Friedricha Velikého.

Zámek v Postupimi

Zámek v Postupimi

FOTO: SPSG, Michael Lüder

Tip: Přímo z Berlína se sem můžete dostat regionálním vlakem nebo tramvajovou linkou S1

Při prohlídce historického centra byste určitě neměli vynechat Holandskou čtvrť. Otec Friedricha Velikého (přezdívaný Starý Fritz), král Friedrich Vilém I., nechal vybudovat nejrozsáhlejší soubor staveb v holandském stylu mimo území Nizozemska. Nový trh se svými měšťanskými domy z 18. století je považován za jedno z nejkrásnějších barokních náměstí v Evropě.

Vodní radovánky

Vodní radovánky

FOTO: TMB, Hahn

Svět vodních sportů, postupimská a braniborská havolská jezera, který se rozkládá před branami Postupimi, je součástí „modrého ráje“, největší souvislé vodní oblasti v Evropě, a nabízí ty nejlepší podmínky pro fascinující kombinaci dovolené na lodi, kulturního poznávání a dovolené ve městě. Na celkové délce 180 kilometrů vodních toků je možné na plachetnici, v motorovém člunu, na hausbótu nebo v kánoi proplouvat více než 40 jezery, spojovacími kanály a vlnícími se rameny řeky Havoly.

Tip: navštivte také filmová studia v Babelsbergu.

Objevujte přírodní a kulturní atraktivity Braniborska z vodní hladiny

Společně s Berlínem a Meklenburskem-Předním Pomořanskem tvoří 3000 jezer a 33 000 km vodních toků v Braniborsku největší vodní oblast pro sportovní vyžití v Evropě. Na mnoha místech Braniborské marky ležících přímo u vody, jako jsou např. Postupim, Rheinsberg nebo Brandenburg an der Havel, harmonicky souzní nedotknutá příroda a kulturní památky s bohatou historií a historickými centry měst a společně nabízejí jedinečnou perspektivu při pohledu z vodní hladiny.

Kdo by se chtěl vydat na projížďku kánoí, loďkou nebo v hausbótu, na motorovém člunu či plachetnici, zažije naprosté zpomalení času, jak bude hladce klouzat bohatě rozvětvenou a rozmanitou říční a jezerní krajinou.

Regata v Braniborsku

Regata v Braniborsku

FOTO: TMB-Fotoarchiv, Hahn

V mírně zakřivené krajině koncových morén na „modrém severu“ mezi Berlínem a pobřežím Baltského moře čekají na kanoisty bažinaté říční toky, křišťálově čistá jezera, ale i historické kanály. Každá vodní oblast má své vlastní nezaměnitelné kouzlo, které objevíte při pádlování labyrintem vodních toků a kanálů v přírodní biosférické rezervaci Spreewald, v rozlehlých luzích národního parku Unteres Odertal (Údolí dolní Odry) nebo při plachtění či projížďce motorovým člunem na jednom z velkých braniborských jezer, Schwielochsee, Scharmützelsee nebo Werbellinsee.

Kromě přírodního bohatství v podobě jedenácti přírodních parků, tří biosférických rezervací a národního parku Unteres Odertal najdou jachtaři, kapitáni hausbótů a kanoisté v okolí hlavního města moderní infrastrukturu pro vodní sporty. K tomu patří 70 marin, jako přístavní vesnice Marina Wolfsbruch na rheinsberských jezerech, 150 000 lehátek, 300 můstků a 6500 kilometrů tekoucí vody, kterou lze sjíždět v kánoi nebo na kajaku.

Sprévský les

Sprévský les

FOTO: TMB-Fotoarchiv, Hahn

V Braniborsku je přes 100 půjčoven, které mají v nabídce dohromady kolem 1500 kánoí. Kromě asi 250 hausbótů si lze v braniborských vodách pronajmout přes 200 vorů. Po celém kraji vás zvou k návštěvě udírny ryb a restaurace se zahrádkami. A když po cestě plné zážitků přivážete loď k můstku, zůstane vám v mysli vzpomínka na krásnou přírodu a kulturní a kulinářské požitky.

Průmyslově dědictví Braniborska – technika a kultura se snoubí v jedno

Braniborsko a průmyslová kultura? Asi si vybavíte borové lesy, vřesoviště a poklidnou atmosféru této rekreační oblasti, která svým návštěvníkům nabízí především odpočinek. Ale i v bývalém centru Pruska začala v 19. století industrializace a zanechala po sobě působivé stopy.

F 60
Mezi městy Lauchhammer a Finsterwalde stojí nový „lužický maják“, který je naprosto nepřehlédnutelný. Délka 502 metrů, šířka 202 metrů, výška 80 metrů a hmotnost 11 000 tun – to je skrývkový most F 60, největší svého druhu na světě, který se nachází u bývalého povrchového dolu.

Průmyslové dědictví: F60

Průmyslové dědictví: F 60

FOTO: TMB-Fotoarchiv Zibell

Most F 60 představuje současný vrchol technického vývoje skrývkových mostů, který začal ve 20. letech minulého století a v průběhu několika desetiletí umožnil stavbu větších a větších konstrukcí. Díky umělecké a světelné architektuře je tento nový skvost za víkendových nocí opravdovým zážitkem. Most je ideální kulisou pro velké doprovodné akce i akce obřích rozměrů.

Šlápněte do pedálů a objevte kouzlo Braniborska

Šlapat na kole podél břehu Sprévy, Odry, Nisy a Labe, obklopeni nedotčenou přírodou, na noc se uchýlit do hotelů vybavených pro cyklisty, udělat si přestávku na jednom z více než 3000 jezer a po osvěžujícím koupání složit hlavu do stínu pod strom. Tak vypadá cykloturistika v Braniborské marce.

Pohodová a nenáročná cyklistika

Pohodová a nenáročná cyklistika

FOTO: TMB-Fotoarchiv Hasskarl

Rovné cesty na výdrž, kopcovité trasy na kondici. Až popadnete dech, můžete zhluboka vydechnout a obdivovat nedotčenou přírodu a kulturní dědictví Braniborska. V jednom z nejoblíbenějších cyklistických regionů Německa jezdíte daleko od aut a z velké části podél řek, jako například na trase Odra–Nisa nebo na havolské či polabské cyklostezce.
Milovníci kultury jistě ocení markskou zámeckou trasu nebo biskupskou trasu či cyklostezku knížete Pücklera.

Pohodová cykloturistika v Braniborsku neznamená jenom jízdu na kole na certifikovaných kvalitních cyklostezkách, jako jsou tyto, ale nabízí také možnosti ubytování v hotelech a penzionech, které jsou na cyklisty připraveny (Bed & Bike), a síť půjčoven jízdních kol pokrývající celou spolkovou zemi. Stále přibývají místa, kde si můžete půjčit elektrokolo, například v jezerní oblasti v povodí Odry a Sprévy.

Odpočinek pro tělo i duši – lázně a wellness centra v Braniborsku

Už na koci 17. století vyrazil „velký kurfiřt“ se svým dvorem do lázní Freienwalde v kraji Oderbruch na krátkou lázeňskou dovolenou. Dnes se ve spolkové zemi Braniborsko nachází mnoho termálních lázní a wellness center s nejrůznějšími nabídkami wellness víkendů nebo zdravotní dovolené.

Tip: Kromě Tropical Islands jsou to také wellness zařízení Saarow, Spreewald/Burg, Naturtherme Templin nebo lázně v Lübbenau a Wonnemaru