Gruzie za 720.-Kč... Z Budapešti, ale zatím jen v zimě.

01.09.2014 11:31

Gruzie: letenky s příchutí Asie z Budapešti – 720 Kč

 

Zajímavou zimní cestovatelskou variantou může být finančně nenáročný trip k pohoří Kavkazu. Za zpáteční letenky z Budapešti do gruzínského Kutaisi aktuálně zaplatíte jen 8.180 ft/720 Kč, což je nejnižší cena za kterou se daly kdy letenky pořídit.

Letenky lze využít nejen k poznávání krás této asijské země, ale též k netradičnímu lyžování na svazích Kavkazského pohoří – např. ve středisku Gudauri. Teploty ve městech se pohybují okolo 5°C.

K letenkám do Gruzie se bude hodit také:

V ceně je zahrnuto malé příruční zavazadlo o rozměrech 42x32x25 cm (batoh).

Doprava z letiště: Autobusy z/na letiště jsou plně sladěny s letovým řádem společnosti Wizzair. Aktuální jízdní řády z Tbilisi obdržíte na letišti, z Kutaisi je doba jízdy cca 20 minut. Do Kutaisi stojí jízdenka 5 GEL / 60 Kč, do Tbilisi 20GEL / 240 Kč. Pokud se rozhodnete vypůjčit si automobil, počítejte s neorganizovanými jízdními pruhy na silnicích – z dvouproudové silnice je běžně 4 – 5 proudová.

Tip: využijte odletu z Budapešti a zažijte vánoční atmosféru i v tomto městě. Nejlevnější zpáteční jízdenky zakoupíte u společnosti Eurolines, a to od 680 Kč z Prahy.

Letenky Kutaisi

Letenky Kutaisi

Proč navštívit Gruzii?

Gruzie je mimo jiné proslavena výrobou tradičních vín, která zrají v obřích keramických sudech. Toto víno mohu jen doporučit. Pokud se při své cestě vydáte do hlavního města Tbilisi, nezapomeňte v chladném počasí využít sirné lázně, které si drží stále svou atmosféru z říše Osmanů. Pro mne největším zážitkem bylo Stalinovo město Čiatura. Zde se můžete zadarmo svést historickými lanovkami, které sloužili horníkům k dopravě do dolů. Celý trip report z mé návštěvy Gruzie naleznete zde – cestopis Gruzie (Tbilisi, Čiatura, Kutaisi).

 

Gruzie

 
Gruzie patří mezi země, kam nebudeme potřebovat víz. Pobyt však nesmí překročit 90 dní.
 
Úředním jazykem je gruzínština. Mladší / starší generace ovládá i základy angličtiny / ruštiny.
 
Měnou je lari (12 CZK = 1 GEL). Směnu peněz provedete po příletu jak na letišti v Tbilisi, tak i v Kutaisi.
 
Časový posun vůči ČR je +2 hodiny.
 
Cestování po Gruzii je velmi levné. Místní maršrutky vás dopraví mezi každým větším městem většinou za méně jak 10 GEL.
 
Do Gruzie není potřeba speciálního očkování. Doporučujeme cestovatelský základ: žloutenka A+B a břišní tyfus. Nezapomeňte však na cestovnípojištění do Gruzie