Jak se tam dostanu

Betlém leží na Autonomním palestinském území, tedy území pod palestinskou správou, hlavním městem je Ramalláh. Přicestovat tam můžete prakticky jedině přes Izrael, z ČR nejčastěji na letiště Ben Gurion u Tel Avivu, další letiště je na jihu Izraele v Eilatu. Při kombinovaných cestách je samozřejmě možné vstoupit i přes Jordánsko a z Egypta – ale pozemní přechody do Izraele mohou být uzavřeny, takže se doporučuje si možnosti aktuálně ověřit. Nejlepší je svěřit své putování cestovní kanceláři, protože ta se bude o aktuální informace i  bezpečnostní situaci starat za vás. Krom toho je tato země tak nabita dějinami, že cestovat bez erudovaného průvodce by dojem velmi zploštilo a ochudilo.

Místo narození Ježíška

Místo narození Ježíška

FOTO: Fotoarchiv ACK

Doklady a vstupní formality

K cestě do Izraele i do Palestiny potřebujete cestovní pas se strojově čitelnými údaji, který je platný nejméně 6 měsíců po datu opuštění Izraele. Vízum se nevyžaduje, pakliže pobyt nepřesáhne tři měsíce a je nevýdělečné povahy, takže na turistickou cestu ho nepotřebujete. Pozor: pokud byste chtěli pracovat, tak vízum potřebujete, i kdybyste pracovali bez výdělku na dobrovolnické bázi.

Máte-li v pasu razítka arabských států, není to a priori na závadu, ale vstupní pohovor bude důkladnější. Pokud naopak nechcete, abyste měli v pasu izraelské vstupní razítko (některé arabské státy by vám s takovým pasem odepřely vstup), můžete v Izraeli  požádat o razítko na speciální kartičce – a tu musíte nosit celou dobu s sebou.

Část vstupních formalit si odbudete již přímo na letišti před odletem. Úředník vás vyzpovídá ohledně vašich motivů cesty a toho, co vezete, jestli někdo nemohl nakládat s vaším zavazadlem, resp. do něj něco dát i formou dárku – pozor, nejde jen o kabinové zavazadlo, ale i to k odbavení. Počítejte proto s delším časem na odbavení, ale je to pro vaši bezpečnost. Stejně tak tomu bude i před odletem nazpět.

Betlém

Betlém

FOTO: Fotoarchiv ACK

Jaký je Betlém

Betlém není malé idylické zasněžené městečko, jak je známe z ladovských a podobných pohlednic. Historické centrum obrostlo docela rozsáhlou výstavbou - město má na 30 000 obyvatel, převážně muslimů. Křesťanské památky a kostely jsou dobře udržované a jsou cílem všech turistů, takže v chrámu Narození Páně počítejte s větší či menší frontou vždy, i mimo svátky. 

Na palestinském území je levněji než v Izraeli, takže může být výhodné nakoupit suvenýry právě zde.  Arabové jsou rození obchodníci a nabízet je budou počínaje parkovištěm, kde vystoupíte z autobusu. Ceny mimo velké kamenné obchody závisí i na vaší šikovnosti. Turismus je tu důležitým zdrojem obživy a tomu odpovídá i vybavenost hotely.

Před chrámem Narození

Před chrámem Narození

FOTO: Fotoarchiv ACK

Do Jeruzaléma je z Betléma coby kamenem dohodil, jenže cestou musíte projít/projet hraničním přechodem ve zdi oddělující palestinská území od Izraele. Kontrola ve směru Betlém → Jeruzalém může být i docela důkladná, což může jinak krátkou cestu prodloužit.

Nezapomeňte mít doklady po ruce – a nezapomeňte, že izraelští vojáci na přechodu jsou korektní, ale mají zbraně nabité a nejsou zvyklí žertovat. Teroristické útoky, o nichž informují média, nejsou namířeny proti turistům, ale je na místě obezřetnost a stranit se jakýchkoliv politických diskusí, natož srocení. A také jet raději autobusem cestovní kanceláře než veřejnou dopravou.

Co a jak na další turistické cíle

Palestinská území se rozkládají na relativně malé ploše – něco přes 6000 km2, kde je ale dost co k vidění, a to jak přírodních zajímavostí, tak především míst, kudy šly dějiny tří největších světových náboženství. Nedaleko Betléma najdete kromě „louky pastýřů“ i Herodion – palác a současně pevnost izraelského krále Heroda. Určitě neopomeňte také nejstarší a nejníže položené město na světě - Jericho a kousek odtud je Hora pokušení. Velmi blízko je odtud k Mrtvému moři, konkrétně tam, kde se můžete pomazat léčivým bahnem a relaxovat ve slané vodě.

Tip: Bahno je přístupné volně. Dá se koupit v zušlechtěné podobě jako kosmetický suvenýr, ale i nabrat to přírodní zdarma (jižněji platí totéž pro krystaly soli). Jen budete muset kontrole na letišti vysvětlit, že si vezete v kelímku či láhvi bahno/sůl, a ne výbušninu.

Na místo z nejposvátnějších – Jeruzalém, který je rozděleným městem, a do Galileje na severu Izraele se podíváme blíž v některém z dalších článků před Velikonocemi.

Mrtvé moře

Mrtvé moře

FOTO: Fotoarchiv ACK

Jak se domluvit

Oficiálními jazyky v Izraeli jsou hebrejština a arabština. Domluvíte se anglicky a díky silné imigraci velmi často rusky, v hlavních turistických střediscích i německy. Měnou je nový šekel, za jedno euro jich dostanete zhruba pět. V obchodech zaměřených na turisty berou i přímo eura nebo dolary. Akceptovány jsou i mezinárodní platební karty. 

Občané ČR, kteří by se na palestinských územích ocitli v nouzi, se mohou obrátit na nouzovou linku Velvyslanectví České republiky v Tel Avivu na čísle 052-328 6622 (00 972 52 328 6622 z mezinárodní volací sítě).

Do betléma bez pasu a levně
Pokud se do Tří králů nestihnete vybavit na cestu do Palestiny, pojďte zatím k betlému za humny. Světové unikáty najdete (celoročně) v muzeu betlémů v Třebechovicích pod Orebem, proslulé Krýzovy jesličky v Jindřichově Hradci, perníkový betlém mají u sv. Matěje v Praze 6, výstavy betlémů se v tento čas pravidelně pořádají v Betlémské kapli a ve většině otevřených kostelů po celé ČR. Leckde k tomu mají i tříkrálový průvod anebo živý betlém pořádaný obcí nebo třeba dobročinnou organizací, jako je Terapeutické centrum Modré dveře, které má v Kostelci nad Černými lesy spolu s výstavou betlémů i největší živý betlém ve Středočeském kraji. Děti zde mohou obdivovat živá zvířátka až do 6. ledna.