Saudská Arábie se otvírá světu! Od roku 2018 bude vydávat turistická víza

26.11.2017 09:07

Saúdská Arábie se otevírá světu. V roce 2018 vydá první turistická víza

  7:00
Na to, abyste mohli běžně procestovat Saúdskou Arábii, už nebudete potřebovat záruku místního občana, firmy nebo jiné oficiální organizace. Země se chce oprostit od závislosti na ropě, a proto od roku 2018 začne podporovat cestovní ruch vydáváním běžných turistických víz.

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán. (30. května 2017) | foto: AP

  •  
  •  
  •  
  •  

Saúdská Arábie každoročně vítá miliony muslimských poutníků, kteří navštěvují Mekku. Nyní se chce země zaměřit i na běžné turisty. „Cílem jsou lidé, kteří chtějí zemi poznat a na vlastní kůži prožít její velkolepost,“ sdělil CNN šéf saúdskoarabského cestovního ruchu a národní památkové komise princ Sultan bin Salman.

První turistické vízum, které běžným turistům umožní cestování po zemi, chce Saúdská Arábie vydat v roce 2018. Dřívější víza byla omezena na osoby cestující do země za prací nebo za návštěvou svatých míst.

Saúdská Arábie pracuje na sérii reforem a přitáhnutí turistů je ústřední částí plánu, jehož cílem je snížit závislost země na ropě. Království chce do roku 2030 přilákat 30 milionů návštěvníků ročně. Chce také, aby turisté v zemi do roku 2020 utratili 47 miliard dolarů.

Kvůli tomu bylo v posledních měsících oznámeno několik ambiciózních projektů. Na 160 kilometrech pláží, které omývají Rudé moře, chtějí Saúdové vybudovat plážové resorty a do roku 2022 otevřít také zábavní park Six Flags. Iniciativa zaujala i miliardáře Richarda Bransona, který při nedávné cestě po království navštívil starobylé hroby v Madin Saleh.

Korunní princ Mohammed bin Salman, který má v zemi na starosti ekonomický rozvoj, také odhalil plány na vybudování metropole v hodnotě 500 miliard dolarů, která bude přesahovat hranice Saúdské Arábie až do Egypta a Jordánska.

Problémy s bezpečností

„Saúdská Arábie má obrovský turistický potenciál díky příznivému klimatu, historickému a kulturnímu dědictví, přírodním krásám a bohatému mořskému životu. Je ale obklopena politicky nestabilními zeměmi, ve kterých se vždy řešila bezpečnost,“ sdělil CNN vedoucí výzkumný pracovník společnosti Euromonitor Nikola Kosutic. 

Bezpečnostní situace je při splňování saúdského snu v oblasti cestovního ruchu největší výzvou a byla zdůrazněna v úterý, kdy americké ministerstvo zahraničí varovalo své občany před cestou do země s tím, aby pečlivě zvážili rizika cesty kvůli hrozbám teroristických skupin, jako jsou ISIS a jemenští povstalci. „Teroristické hrozby v Saúdské Arábii přetrvávají, a to i ve velkých městech, jako je Rijád, Jeddah a Zahránu. Útoky mohou nastat bez varování kdekoliv v zemi,“ uvedlo ministerstvo zahraničí.

Návrat k mírnějšímu islámu

Cizince také může odradit nejistota ohledně toho, jak se při návštěvě království mají chovat. Po celá desetiletí prosazovala Saúdská Arábie přísné předpisy ohledně oděvů a genderové segregace. Jsou místa, na které například nesmí ženy. K těm patří veřejná kina nebo divadla. Království v tomto roce hostilo svůj první hudební koncert, ovšem zúčastnit se ho mohli pouze muži.

Přesto korunní princ slíbil zničení extremistické ideologie a návratu k mírnějšímu islámu. Dokonce existují náznaky, že už k tomu dochází. Ženy mají právo řídit a od příštího roku budou moci vstoupit na největší sportoviště  v zemi. Muži a ženy se v letošním roce setkali i na významných konferencích.

„Pokud se Saúdské Arábii podaří vytvořit inteligentní propagační kampaň a zaměří se na svou sílu a vyřeší některé z vnímaných bezpečnostních otázek, mohla by se potenciálně stát žádanou turistickou destinací a přilákat i některé evropské turisty,“ uvedl Kosutic.

Potenciálním trhem jsou ale i muslimští turisté na Středním východě. V květnové zprávě Mastercard se odhaduje, že do roku 2020 by tam mohlo přicestovat až 156 milionů muslimských cestujících. Každý rok by tam mohli utratit 220 miliard dolarů.

Prozatím se však saúdská vláda chce zaměřit hlavně na domácí turisty. „Saúdští turisté jsou pro nás největším cílem,“ sdělil princ Sultán. Sousední Dubaj například letos navštívilo více než 1,2 milionů Saúdů. „Zareagovali jsme pozdě a jiné země v Perském zálivu toho využily, aby nám přebraly naše turisty,“ postěžoval si princ.