Svátek světel je tu!

15.10.2014 10:22

FESTIVAL SVĚTEL SIGNAL JE TU! Co nás čeká?

První ročník festivalu světla SIGNAL, největší kulturní události loňského podzimu, navštívilo téměř čtvrt milionu zvědavých diváků. Letos tento festival, který proběhne od 16. do 19. října, láká na více než 20 světelných instalací, 4 magické velkoformátové videomappingy a bohatý doprovodný program. Organizátoři očekávají, že se počet návštěvníků vyšplhá na 350 tisíc. A zároveň jsme pro vás připravili 10 tipů, jak si užít to nejlepší z letošního SIGNALu!

Nejkrásnější fotky z loňského ročníku najdete v tomto albu na Miluju Prahu.

1) Nenechte si ujít fascinující videomappingy

The Electric Canvas

Ukázka videomappingu Out of Place od The Electric Canvas, Foto: Archiv Signal

Největším lákadlem světových festivalů světla jsou zejména videomappingové projekce. SIGNAL festival 2014 nabídne v premiéře hned 4! O slavnostní zahájení festivalu se postarají maďarští mistři obrazu i zvuku MaxIn10sity, kteří 16. října v 19.00 rozzáří Palác Kinských na Staroměstském náměstí. Jedinečnou 3D projekci E:Merge pro fasádu Michnova paláce připravuje turecký kolektiv autorů Nerdworking – nezapomeňte si proto pořídit na místě festivalové 3D brýle! Experimentátoři ze Španělska Onionlab chystají pro Prahu dílo s názvem Evolution, které oživne na fasádě kostelu sv. Ludmily. Australští The Electric Canvas, kteří rozsvítili například slavnou budovu opery v Sydney, promění Městskou knihovnu na Mariánském náměstí v gigantické projekční plátno svým videomappingem Out of Place.

2) Zaplavte si na Kampě ve světelném bazénu

Instalace The Pool americké umělkyně Jen Lewin, která byla vytvořená pro slavný americký festival Burning Man, zažije svou českou premiéru! Po úspěchu v Sydney a Singapuru si budou moci diváci užít tuto výjimečnou interaktivní instalaci v pražském parku Kampa. The Pool se skládá ze stovky světelných stupínků, které jsou vzájemně propojeny a rozloženy na zemi v kruhu. Pohybem po tomto poli mohou návštěvníci svou pozicí a pohybem společně ovlivňovat barevnost a změnu uspořádání světla v prostoru.

3) SIGNAL vypustí do Vltavy Krakena

Pro festival připravují svá díla také čeští výtvarníci Petr Nikl, Richard Loskot či David Černý. Mladá česká umělkyně Gabriela Prochazka dokonce vypustí do Vltavy Krakena. Ve své magické světelné show odkazuje Prochazka na tajemnou bioluminiscenci hlubinných tvorů. Tento legendární mořský živočich gigantických rozměrů se během SIGNAL festivalu objeví v blízkosti Karlova mostu.

4) Staňte se spolutvůrci křišťálové instalace

crystallation

Vizualizace instalace Crystallation, Foto: Preciosa

Před budovou Rudolfina budou mít návštěvníci šanci podílet se na podobě monumentální světelně instalace Jaroslava Bejvla ml. Crystallation. Průchozí dílo ve tvaru tunelu, které vzniká ve spolupráci s přední českou sklářskou firmou Preciosa, bude v prvním festivalovém dni vyzdobeno tradičními křišťálovými ověsy pouze z části. Souhra světla a broušených křišťálů slibuje jedinečný zářivý zážitek a možnost podílet se na dokončení uměleckého díla nenechá nikoho v klidu. Křišťálové ověsy mohou návštěvníci zakoupit v místě samotné instalace a na festivalových Infopointech.

5) Čarujte! Přeměňte zvuk na světlo, dotkněte se duhy…

Vyzkoušejte si něco magického: ovládejte projekci vlastním hlasem! Interaktivní instalace MURMUR od Chevalvert, která vyroste na boční stěně Staroměstské mostecké věže, převádí vlny zvuku na vlny světla. A pokud budete lační po dalších netradičních zážitcích, umělec Richard Loskot vám umožní dotknout se duhy! Na Ovocném trhu najdete během SIGNAL festivalu jeho světelnou instalaci Velké spektrum, která pomocí rotujících skleněných hranolů rozkládá bílý paprsek světla na všechny barvy duhy.

6) Proplujte festivalem na lodi

Díky spolupráci s plavební společností Pražské Benátky budou moci návštěvníci proplout částí festivalu na palubě lodiček Vodouch. Během okouzlující plavby trvající přibližně 30 minut si každý účastník vypustí na hladinu Vltavy vodní lampión štěstí. Po celou dobu festivalu bude v provozu také přívoz, který propojí oba břehy Vltavy. Návštěvníky bude obousměrně převážet mezi náplavkou u Hergetovy cihelny a přístavištěm Platnéřská 2.

7) Malujte světlem

Během festivalových dnů se mohou zájemci účastnit workshopů malování světlem. Naučte se vytvářet neuvěřitelné fotografické efekty za pomoci speciálních „světelných štětců“! Bohatý doprovodný programu festivalu vám nabídne také workshopy tagtoolingu, videomappingu nebo světelného designu.

8) Diskutujte o umění

Pro odbornou veřejnost jsou připravené diskuze a kulaté stoly na různá témata. Například se chystá debata o kreativních odvětvích a proběhne také kulatý stůl na téma organizace festivalů světla.

9) Podpořte svůj festival

Festival světla SIGNAL podpoříte hlavně tím, že se během čtyř podzimních dnů stanete jeho součástí jako návštěvníci a necháte se uhranout magií světelných projekcí. U několika instalací vyrostou Infopointy – stánky, kde bude možné se občerstvit a zakoupit předměty spojené se SIGNALem – festivalového průvodce v dvojjazyčné verzi za 40Kč, 3D brýle, díky kterým si vychutnáte naplno videomapping na Michnově paláci, či křišťálové ověsy nezbytné k dokončení instalace Crystallation. Někteří designéři také připravili speciální edice triček s motivy svých uměleckých děl, které budou již v průběhu října dostupné v e-shopu ZOOT.

10) Buďte v obraze – i když nebudete mít signál

V nejbližších dnech bude k dispozici mobilní aplikace SIGNAL festival 2014, pro kterou najde využití ve svém telefonu každý návštěvník! Tento elektronický průvodce bude obsahovat mapu světelných instalací, informace o uměleckých dílech a jejich autorech a například i tři doporučené trasy: první pro rodiny s dětmi, druhou po interaktivních instalacích zejména pro hravé návštěvníky a třetí vedoucí po nábřeží Vltavy. Aplikace bude dostupná pro iOS i Android v češtině a angličtině. Pro aktuální informace sledujte webové stránky www.signalfestival.com.