Neuvěřitelný zmatek a kakofonii zvuků na pekingském nádraží vystřídá klid rušený jen klimatizací, jež do vlaku vhání kyslík. A ruch velkoměsta za okny panoramata, která berou dech. Během cesty budete projíždět třeba historickýmXi’anem, starověkým Lanzhou, městem Xining se skvostnými kláštery nebo vysokohorským Golmudem.

Železniční dobrodružství nabízí i Afrika: Vlakem za slony a lvy? Expres Shongololo jezdí Afrikou již dvě desetiletí 

Základní informace k cestě vlakem

Pokud se rozhodnete vydat do Pekingu a odtud vyjet vlakem do Lhasy, můžete buď oslovit cestovní kanceláře, které pořádají už hotové zájezdy, anebo zkusit sehnat lístky na vlak sami. To ale není žádná legrace – když se v přelidněném Pekingu ocitnete na nádraží, počítejte s několikahodinovými frontami a otravným mačkáním. Lístek navíc nelze koupit na zítra nebo pozítří, ale až na desátý den ode dne nákupu. Za jízdu z Pekingu do Lhasy zaplatíte od 1240 Kč až po 8000 Kč podle toho, jestli vám bude stačit sedátko nebo luxusní lůžko. Za letenku dáte zhruba dvojnásobek.

Všechny skvosty Pekingu

Už jen samotný Peking má na začátku cesty co nabídnout – Zakázané město, Chrám nebes, Letní palác, nedalekou Čínskou zeď, historické stavby opředené čínskými legendami v atmosféře rušné pekingské ulice, všudypřítomné rikši a vůně z pouličních jídelen. Když vás omrzí mumraj města, můžete se třeba schovat do pekingské opery a prozkoumat unikátní stavbu na hladině umělého jezírka. Mimochodem – o Pekingu jsme psali v článku o čínských velkoměstech.

Letní palác v Pekingu sloužil císařům během horkých dní a díky krásným zahradám je oázou klidu i dnes.

Letní palác v Pekingu sloužil císařům během horkých dní a díky krásným zahradám je oázou klidu i dnes.

FOTO: ESO travel

Jenže Čína není zdaleka jen Peking, a jen co se vlak vynoří z města, pohltí vás zcela jiný svět. Projíždět budete historickým městem Xi’an, které rozhodně stojí za prohlídku. Vystoupíte-li z vlaku, naplno si uvědomíte, že jste v Číně. Bývalé hlavní město 11 čínských dynastií s perfektně zachovanými mohutnými hradbami vás ohromí atmosférou, prodchnutou vůněmi úzkých uliček s nízkými hutongy, klasickými domky starých Číňanů. Genius loci křižovatky Hedvábné stezky staré stovky let.

Mezi vojáky terakotové armády

Zdejší muzeum, již zmíněné hradby nebo třeba pagoda Divoké husy ze 4. století ale nejsou tím největším lákadlem, kvůli kterému se sem sjíždějí milióny cestovatelů z celého světa. Poblíž Xi’anu totiž najdete mauzoleum císaře Čchin neboli Terakotovou armádu. Tento císař sjednotil Čínu v jednu silnou významnou říši a celá armáda byla součástí jeho posmrtné výbavy. Více než 6000 ozbrojených bojovníků z červené hlíny v životní velikosti bylo zcela náhodou objeveno v roce 1974 místními rolníky.

Dech beroucí až děsivá je krása tisíců čínských vojáků z pálené hlíny, v jejichž obličejích lze číst dávné poselství.

Dech beroucí až děsivá je krása tisíců čínských vojáků z pálené hlíny, v jejichž obličejích lze číst dávné poselství.

FOTO: archiv autora

Nejde ale o vojsko ledajaké – každá socha je totiž jedinečná, nenajdete tu dvě stejné, navíc v poloze rukou nebo účesu je ukryta složitá symbolika. Jediné, co se opakuje, jsou typy tváří, které svým tvarem a grimasou odkazují k deseti znakům čínského písma a obsahují tak tajné poselství. Složíme-li znaky do věty, dočkáme se šifry hodné Indiana Jonese – „Prohlédni si vojáky v chodbách a rozlušti skryté tajemství Slunce a Boha, tajemství, jež sahá až do počátku času.“

O železnici si můžete přečíst i v článku Nej nádraží planety: Kde vlaky projíždějí středem tržiště a jak vypadá to největší 

Kolik je hodin, prosím?

Pokud máte strach, že se během cestování po Číně zamotáte ve změti časových pásem, klidně na něj zapomeňte. V celé Číně totiž platí jednotný celočínský čas, který se řídí Pekingem, a veškerá časová pásma tady ztrácejí smysl. Tak se vám může klidně stát, že v Číně přijdete na místo, kde slunce vychází v poledne.

Do centra Hedvábné stezky

Dalším místem, kde můžete z vlaku cestou do Tibetu vystoupit, je Xining, více než 2000 let staré město, které bylo odedávna obchodním centrem Hedvábné stezky. Kdysi tu karavany vozily dřevo, vlnu nebo sůl, dnes tu můžete navštívit třeba buddhistický klášter Kumbum, mešituDongguan nebo taoistický chrám Beishan Si. V okolí ale najdete také nádhernou přírodu, vynechat nesmíte horu Slunce a Měsíce, jezero Qinghai a Ptačí ostrov.

Tibet je nádhernou zemí, kterou si zamilujete. Jen je důležité zvyknout si na menší množství kyslíku.

Tibet je nádhernou zemí, kterou si zamilujete. Jen je důležité zvyknout si na menší množství kyslíku.

FOTO: ESO travel

Až zase nasednete do vlaku, čeká vás už jen samé stoupání. Z města Golmud vede nejnovější část železnice dlouhá 1142 km a vlak projíždí horskými průsmyky. Pojedete přes nejvyšší místo celé železniční trasy, průsmyk Tchang-ku-la. V nadmořské výšce nad 5 tisíc metrů může leckoho přepadnout vysokohorská nevolnost, ale vlaky jsou patřičně vybavené – dovnitř je neustále vháněn dostatek kyslíku. Dokonce jsou k dispozici i jednoduché dýchací masky. Pak se ještě jednou vyspíte a jste v Tibetu.

Vítejte v zakázaném městě na střeše světa!

Kouzelné místo je posvátným sice jen pro buddhistické mnichy, ale i obyčejného turistu tady pohltí zvláštní, exoticky duchovní nálada. V dobách před čínskou okupací to bylo samozřejmě něco zcela jiného. Do Lhasy se nesmělo, do obrovské pevnosti Potala také ne. Zakázané město mělo tehdy asi 20 tisíc obyvatel, převážně mnichů. Dnes je ale všechno jinak – bydlí tu asi 250 tisíc lidí, většinou Číňanů, a smí se kamkoliv. Je to zkrátka něco za něco – kulturní unikát se z uzavřené komunity s jedinečnou historií a atmosférou stal multikulturním centrem turismu, kde sice stále cítíte tu dávnou osamělost, ale to vše skrz betonové bulváry totalitní vlády.

Symbolem Číny je Fascinující Velká čínská zeď: Stojí na lidských kostech a je vidět z vesmíru? 

I tak se tu ale dají najít tradiční tibetské domky a tržiště, například na poutním okruhu Barkhor obklopujícím klášter Jokhang (také Džókhang). Klášter z roku 639 sloužil původně jako relikviář pro sochu Buddhy, během kulturní revoluce byl ale velmi poničen, dokonce prý chvíli sloužil jako ubytovna a příbytek pro vepře. Dnes tu ale už zase můžete potkat poutníky, kteří tu odříkávají své mantry a točí při tom mlýnky. Jde o způsob, jak modlitbu poslat do nebe.

Modlitební mlýnek pomůže modlitbě dostat se tam, kam má, tedy do nebe.

FOTO: archiv autora

O paláci Potala a dalších skvostech Tibetu i celé Číny jsme psali v jednom z minulých článků o čínských palácích. Tahle země je zkrátka nevyčerpatelnou pokladnicí historických, přírodních, kulturních i technologických skvostů. Záleží pak už jen na vás, jestli se vydáte za krásami Himálaje, kulturou Tibetu, povykem kolem rýžových políček nebo za moderní architekturou velkoměst.

Inzertní sdělení: Tipy na dovolenou v Číně a okolí

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů do Číny a okolí:

Vlakem do Tibetu

Projeďte se jedinečným vlakem z Pekingu do Tibetu a vyzkoušejte jízdu nejvýše položenou železnicí na světě. 13denní zájezd za krásami Číny a mohutného Himálaje vám učaruje.