Jako země rozhleden je velmi často označováno právě Česko. Staveb, na které lidé šplhají, aby si krajinu pod sebou prohlédli pěkně z výšky, je v Česku více než tři sta. Při vší úctě ale jen minimum z nich nabízí takový zážitek, na který byste vzpomínali i po letech… Podívejte se tedy na ty, které opravdu berou dech!

Přemýšlíte o dovolené? Kam v květnu? Třeba k moři, i luxusní dovolené jsou výrazně levnější než v hlavní sezóně

Vykloňte se z Božího okna!

Tak jako se hobit Frodo ze ságy Pán prstenů snaží zbavit nebezpečného prstenu, který nosí jen zkázu, tak se ve filmuBohové musejí být šílení pokoušel jihoafrický domorodec Xixao sprovodit ze světa láhev od Coca Coly. Neměl sice k dispozici legendární Mordor, ale jih Afriky skrývá něco podobného.

Jde o vyhlídku na okraji Blyde Canyonu zvanou Boží okno. Najdete ji v provincii Mpumalanga, a pokud jdete kolem, rozhodně ji nepřehlédnete. Tyčí se totiž do výše 700 metrů nad zemský povrch. Při pohledu z ní máte celé okolí jako na dlani.

Pohled na Blyde Canyon v Jižní Africe.

Pohled na Blyde Canyon v Jižní Africe.

FOTO: ESO travel

Projděte se po skleněném chodníku nad kaňonem

Začali jsme u přírodních vyhlídek a u nich ještě chvíli zůstaneme, konkrétně u té nejznámější – u Velkého kaňonu v americké Arizoně. Vyhloubila ho řeka Colorado. Ale ne všechno, co je v této legendární přírodní památce k vidění, je dílem přírodních jevů a zákonů.

Správa národního parku Grand Canyon se sice snaží vše udržet v neporušeném stavu, aby turisté viděli kaňon v jeho celé kráse, nicméně část oblasti patří indiánům, kteří se snaží co nejvíce na Velkém kaňonu vydělat, a tak před několika lety nechali vystavět nad propastí skleněný chodník. Návštěvníci, kteří netrpí závratěmi, se tak mohou při procházení dívat z bezpečí až na dno, aniž by jim cokoliv překáželo.

Není největší, v Austrálii a Asii najdeme ještě dva rozlehlejší kaňony. Ty ovšem zdaleka nedosahují popularity Grand Canyonu.

Není největší, v Austrálii a Asii najdeme ještě dva rozlehlejší kaňony. Ty ovšem zdaleka nedosahují popularity Grand Canyonu.

FOTO: ESO travel

Výhled z Empire State Building nestíní vzducholodě 

V Severní Americe zůstaneme, ovšem z přírody plné vzduchu nezatíženého exhalacemi se přesuneme přímo do centra přelidněného New Yorku, a to na Manhattan. Najdeme tam další dech beroucí vyhlídku, která se nachází ve vrchních patrech Empire State Building, v letech 1931–1973 nejvyšší budovy světa.

Tato slavná budova nebyla ovšem stavěna jen proto, aby se stala nejvyšší stavbou světa, měla najít uplatnění jako sídlo mnoha významných firem. Kvůli vysokému nájmu v jednom z nejdražších míst na světě se to však dlouho nedařilo. Na Empire State Building původně mělo být umístěno i parkoviště vzducholodí. Ostrá špice na vrcholu ale naznačuje, že od tohoto záměru se upustilo ještě před započetím stavby.

Je to opravdu nádherná vyhlídka, říká si asi holub na Empire State Building. Spíše ale jen čeká, který z davu turistů mířících na střechu Manhattanu ho nakrmí.

Je to opravdu nádherná vyhlídka, říká si asi holub na Empire State Building. Spíše ale jen čeká, kdo z davu turistů mířících na střechu Manhattanu ho nakrmí.

FOTO: ZeroOne (Flickr)

Jak vypadá výhled z nejvyšší budovy světa?

Obří mrakodrapy neopustíme, dáme se teď do toho úplně nejvyššího. Je jím Burdž Chalífa v Dubaji ve Spojených arabských emirátech a kromě primátu největší budovy světa se může pochlubit řadou dalších. Má největší počet podlaží na světě, a to 163. V tom s číslem 144 sídlí nad povrchem nejvýše položený night club na světě, hosté si ovšem pochvalují také výhled z restaurace ve 122. patře. Musí být zážitek jíst kachnu, když kolem vás může klidně proletět.

V Dubaji stojí za návštěvu i Dubajské metro: Řídí ho robot a jezdí nad hlavami chodců 

Útroby výtvoru chicagských architektů a jihokorejské stavební firmy ukrývají ještě mnoho zajímavostí, kupříkladu vysoko položené ústrojí výtahu, které kabiny vytahuje na trase dlouhé přes 500 metrů. Delší cestu vertikálním směrem výtahy nikde jinde na Zemi nevykonávají.

Pro Čínu jsou závody o nejvyšší stavby a rozhledny velmi prestižní, proto si Šanghaj před několika lety připsala jedno z těchto prvenství.

Pro Čínu jsou závody o nejvyšší stavby a rozhledny velmi prestižní, proto si Šanghaj před několika lety připsala jedno z těchto prvenství.

FOTO: ESO travel

Skleněný pokoj v Šanghaji

Rozhledny ve volné přírodě jsou často stavby sloužící jen pro pobavení turistů, ty městské většinou okupují nějakou část budovy vystavěné ze zcela jiných důvodů. Tak je tomu i v případě jedné z nejvyšších rozhleden světa v čínské Šanghaji. Sídlí v prostoru mezi 94. a 100. podlažím šesté nejvyšší budovy světa – Šanghajského obchodního centra – přesně 492 metrů nad chodníkem. Observatoř obsahuje místnost se skleněnými stěnami i podlahou, takže se cítíte, podobně jako na chodníku nad Grand Canyonem, jako kdybyste se vznášeli nad nedozírnými hloubkami. Do reality vás vrací kolem pobíhající číšníci v rukavičkách nebo třeba živá kapela.

Parádní výhled nabízí i chrám ve skále

Říkáte si asi, že zařazovat Velkou čínskou zeď mezi místa s nejlepší vyhlídkou do okolí je trochu nadsazené, vždyť zeď má výšku jen v řádech metrů. To sice ano, ale v oblasti Mi-jün na severu pekingské aglomerace šplhá legendární stavba po kopcích a třeba v okolí městečka Gubeikou se tyčí vysoko nad údolím, až se tají dech.

Více o této památce v článku Stavba, která je vidět z vesmíru. Velká čínská zeď navíc možná stojí na lidských kostech 

Velká čínská zeď je jednou z největších atrakcí Číny.

FOTO: ESO travel

Podobně netradiční vyhlídka nejen dolů, ale také z údolí na onen vyhlídkový bod se nachází na dalším netradičním místě Číny u visutého chrámu Xuankong. Vyhlídka z něj je nádherná, ale pohled zespoda je vpravdě těžko uvěřitelný.

Chrám totiž dávní stavitelé před stovkami let zapustili do skály. Ačkoliv značnou část stavebního materiálu tvoří dřevo, dochoval se do současnosti ve velmi dobré kondici. Skála ho totiž výborně chrání jak před sluncem, tak před deštěm. Časopis Time budovu sloužící hned třem náboženským směrům zařadil v roce 2010 mezi deset nejnebezpečnějších staveb světa.

Jestliže  nemáte z oken takovou vyhlídku, nezoufejte. Můžete za pohádkovými lokalitami vyjet, nalepit si na zeď tapetu s exotickou krajinou – nebo se alespoň hluboce zasnít nad glóbusem.