Pojďme ale hned na úvod uvést na pravou míru označení „nejvýše položené hlavní město světa“, které městu La Pazmnozí přisuzují. Ano, v bolivijském La Paz skutečně sídlí prezident, parlament a vláda a obecně je považováno za srdce Bolívie, nicméně oficiálně je hlavním městem tohoto státu Sucre, ve kterém sídlí legislativní orgány Bolívie. „Nejvýše položené hlavní město“ je tedy označení malinko zavádějící.

  • Pokud nebudeme uvažovat o La Paz jako o hlavním městě, pak je nejvýše položeným hlavním městem planety Quito v Ekvádoru – to leží v nadmořské výšce zhruba 2800 metrů.

Město nad oblaky je dostupné letadlem

Ti, co se rozhodnou do tohoto města nad oblaky vydat letadlem, ho ale na „letecké“ mapě světa budou hledat marně. Nelétá se totiž přímo do La Paz, které leží v kaňonu řeky Choqueyapu a na svazích okolo ní, ale na náhorní plošinu v městečku El Alto, které leží asi 13 kilometrů od La Paz.

Potosí – další bolivijská perla, která je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO.

Potosí – další bolivijská perla, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

FOTO: ESO travel

Mimochodem, tohle letiště začalo sloužit už v první polovině 20. století – a vlastně ani není divu. Jak jinak by se lidé rychle dostávali do vysokých nadmořských výšek v Andách, které člověku neodpustí ani sebemenší chybku? Letecká doprava se tady rozvíjela opravdu velmi rychle. Podle dobových pramenů vznikla první škola letectví v La Paz už v roce 1916!

Podívejte se s námi na Místo, kde logika selhává: Pumapunku v Bolívii. Nevíme ani to, kdo ho postavil 

Potosí – stříbrné město nad oblaky

Další vysoko položené bolivijské město Potosí leží v nadmořské výšce zhruba 4100 metrů, a mnozí ho považují dokonce za nejvýše položené město vůbec. Potosí dříve patřilo k největším a nejbohatším městům celého regionu. A to díky těžbě stříbra, která tu probíhala. A vlastně stále probíhá – i pro turisty, kteří si mohou v rámci speciálních tour vyzkoušet, jaký je život horníka. Potosí je i na seznamu světového dědictví UNESCO.

Oficiálně bylo letiště El Alto (mimochodem, v překladu znamená tento název „vysoký“) otevřeno až v 60. letech 20. století a už v dalším desetiletí prošlo velkou rekonstrukcí. K další rekonstrukci pak došlo v roce 2006. Nicméně nečekejte atmosféru obrovských mezinárodních letišť. Ano, letiště v El Alto se kdysi jmenovalo stejně jako obrovské letiště v New Yorku – letiště JFK –, ale místní dvě dráhy (z nichž jedna je dokonce travnatá) se s ruchem newyorského „sourozence“ nemohou srovnávat.

Několik primátů tohle letiště ale drží – El Alto je nejvýše položené mezinárodní letiště na planetě a zároveň páté nejvýše položené letiště na světě. Létá se odtud povětšinou do dalších jihoamerických států, ale pravidelně sem létají i American Airlines s linkou z a do Miami.

Letiště El Alto je nejvýše položené mezinárodní letiště na světě.

Letiště El Alto je nejvýše položené mezinárodní letiště na světě.

FOTO: Maurihamm, en.wikipedia.org

Z letiště se pak návštěvníci La Paz nejčastěji vydávají taxíkem dolů (a to doslova, v krátkém čase sjedou o 400 výškových metrů níž) do centra bolivijské administrativní metropole. Většina průvodců dokonce radí nezdržovat se v okolí letiště příliš dlouho a využít oficiální taxi.

Vysokohorská nemoc

Postihnout vás může při pobytu v nadmořských výškách nad 2500 metrů a je důsledkem takzvané hypoxie, tedy nedostatku kyslíku. Ve výšce 2500 metrů n. m. se projeví u každého pátého člověka a náchylnější jsou prý lidé mladší a fyzicky zdatní, kteří přecení své síly. V souvislosti s vysokohorskou nemocí se mluví o takzvané opilosti smyslů. Člověk je malátný, vrávorá, je unavený a slabý. Zároveň může ale mít problémy se spánkem a velmi zvláštní sny. Postiženému člověku se také zrychlí dýchání a zvýší tepová frekvence.

Čtyři z pěti návštěvníků, které nepostihne vysokohorská nemoc, si pak mohou už cestou z letiště vychutnat ten pocit, kdy je nebe téměř na dosah. Ne nadarmo se Bolívii občas přezdívá „Tibet Ameriky“. Nádherná příroda je tu ale kompenzovaná velmi drsnými podmínkami pro život.

Město La Paz ze všech stran obklopují vysoké horské štíty.

Město La Paz ze všech stran obklopují vysoké horské štíty.

FOTO: Mark Goble, en.wikipedia.org, licence CC BY 2.0

Bez výškových budov a s trhy

Samotné La Paz je nekonečným kobercem nízkých domků, výškových budov je tu pomálu. Ulice jsou úzké, hlučné a přeplněné auty, taxíky i autobusy. Pořádně rušno je i na místních trzích – a to i na čarodějnickém, který do značné míry slouží i jako turistická atrakce.

A pozor si dejte na ostré slunce. V La Paz se sice nedočkáte vysokých teplot, celoročně se tu teploty pohybují maximálně okolo 15 stupňů, ale sluneční paprsky velmi rychle nechráněnou kůži zbarví do ruda. Vždyť se také člověk pohybuje v pořádné nadmořské výšce…