S OVýTem JARNÍ TOULKY PO HEJŠOVINĚ

Propozice akce 
Že nevíte kde to je? Pak vězte: v Polsku, jen kousek od Náchoda. Národní park STOLOVÉ HORY.
Termín: 10.-12.dubna 2015
 
  
 
STOLOVÉ HORY (GÓRY STOLOWE) - panoramaticky a krajinářsky nejatraktivnější hory Sudet. Jediné tabulové hory v Polsku. Jejich podstatou je silně rozpukaná a rozrušená deska svrchnokřídových opukových a kvádrových pískovců a vápnitých slínů. Zaujímají nepravidelný trojúhelník o délce asi 40 km. Přes jejich střed se tájne zřetelný tektonický zlom. Jejich nejvyšší vrcholy - Szczeliniec Wielki (919 mn.m.) a Maly (Velká a Malá Hejšovina) - jsou pozůstatky původního povrchu tabulové plošiny.
Erozními a gravitačními procesy vznikla charakteristická skalní města - již zmíněný Szczeliniec Wielki, Bledne Skaly (Bludné skály), Biale Skaly (Bílé Skály) aj. nebo zajímavé tvary skalních hřibů Radkowskich Skal.
Celá oblast těchto skal je od r.1993 vyhlášena národním parkem (Park Narodowy Gór Stolowych).                    
 
Program:
pátek 10.dubna 2015: odjezd z České Lípy v 16.24 hodin rychlíkem do Nymburka a odtud rychlíkem do Hradce Králové a spěšným vlakem do Náchoda (předpokládaný příjezd v 19.56 hodin). Nocleh v Náchodě.,
sobota 11.dubna: přejezd z Náchoda v 7.10 hodin autobusem do Kudowy Zdroj a odtud místním minibusem do Baterówa.,
pěší túra v národním parku Stolové hory: Batorów - Hutniczy most - Skalne grzyby - Ragacz - Pielgrzym - RADKOWSKIE SKALY - Radkowska straznica - Skalne Wrota - Karlów - SZCZELINIEC WIELKI okruh po HEJŠOVINĚ - chata Szczeliniec., nocleh na turistické chatě Szczeliniec.,
neděle 12.dubna 2015: pěší túra v národním parku Stolové hory: chata Szczeliniec - Karlów - Pejskrova paseka - cvičné skály - Bor - Krásná vyhlídka - "Tkalcovská stezka" - Glowa - BLEDNÉ SKALY - Bukowina Klódzka - Kudowa Zdroj, prohlídka lázeňského střediska.,
odjezd z Kudowy Zdroj v 16.30 hodin do Náchoda a odtud v 17.03 hodin spěšným vlakem do Starkoče a dále rychlíky s přestupem v Poděbradech (cca hodina čekání) do České Lípy (předpokládaný příjezd ve 21.36 hodin).        
 
Délka pěších tras:  sobota - 16 km, stoupání: 524 m, klesání: 441 m
                               neděle - 17 km, stoupání: 665 m, klesání: 915 m
Obtížnost akce:     2
(stupnice obtížnosti: 1 - lehká, vhodná i pro děti., 2 - středně těžká, malé převýšení, ale možná větší délka, 3 - náročná, zejména stoupáním, příp. délkou., 4 - těžká, především vícedenní akce s batohem na zádech, 5 - nejnáročnější, těžké přechody vysokých pohoří i s postupy pomocí lezeckých pomůcek)
 
Možnosti občerstvení:  v rámci pěších tras na několika místech, v sobotu snídaně možná v Kudowa Zdroji, a večeře, stejně jako nedělní snídaně na chatě v místě ubytování, večeře v neděli pak v Poděbradech při čekání na přípojný vlak.
 
Odjezd z České Lípy:  v pátek 10.dubna 2015 v 16.24 hodin.
předpokládaný návrat do České Lípy:  v neděli 12.dubna 2015 v 21.36 hodin.
Sraz účastníků: v pátek 10.dubna 2015 v 16.10 hodin na hlavním nádraží v České Lípě.
 
Ubytování: v Náchodě-Bělovsi v turistické ubytovně - vícelůžkové pokoje, v NP Gór Stolowych v turistické chatě Schrinisko Górskie přímo v srdci skal - 4- a 6-lůžkové pokoje. Spací pytle nejsou třeba!
(Přímo na impozantním skalnatém vrcholu Velká Hejšovina (polsky Szczeliniec Wielki) ve Stolových horách, kousek od hranice s Českem. Výstupová cesta na vrchol vede skalním bludištěm z obce Karlów a osady Pasterka, k chatě není možnost výjezdu autem (ani pro zásobování). Ze skal na Hejšovině se otevírají velkolepé výhledy. 
V chatě je restaurace s možností stravování a WiFi signálem. Pro dlouhé večery možné využít společenské hry nebo knihovnu. Chata byla postavena již v roce 1845.).
                
Startovné:  1100.-Kč zahrnuje dopravu s výjimkou úseku Kudowa Zdrój - Batorów (přibližně 10.-PZl), a 2x ubytování v tur.ubytovnách včetně ložního prádla. Sleva pro členy KČT 40.-Kč na ubytování v chatě KČT V Náchodě.
 
Vstupné:    vstupy do národního parku NP Gór Stolowych = 6.-PZl každý den
 
Přihlášky: do vyprodání kapacity nebo do 15.března 2015
 
Odkazy:
 
Virtuální prohlídka:
 
Mapka trasy:  
 
 
​Předpověď počasí pro navštívenou oblast: