S OVýTem K PTAČÍM DOMKŮM DO ÚŠTĚKU

 
 

Tentokrát v sobotu 15.června, pokud zrovna nepůjdete mezi davy při městských slavnostech v České Lípě, bychom vás rádi pozvali na výlet s pěší turistikou. A opravdu na výlet, který nebude dlouhý (jen 12 km), ale zavede Vás do městečka, které, jak píší v článku na idnes.cz (viz "Odkazy"), zná celý svět...
A navíc městečko, které má tolik zajímavostí. Pojďte s námi do Úštěku! A nejen k jeho ptačím domkům. Odpoledne s možností koupání na pláži jezera Chmelař.


Propozice akce S OVýTem K PTAČÍM DOMKŮM V ÚŠTĚKU
Termín: sobota 15.června 2024
ATRAKTIVITY V PRŮBĚHU AKCE: KALVÁRIE OSTRÝ, ÚŠTĚK

          
Ptačí domky byly postaveny v polovině 19. století italskými dělníky, kteří v Úštěku stavěli železnici. Jedná se o dřevěné přístavky na skalní stěně připomínající ptačí hnízda. Přístavky navazují na sklepy a chodby vytesané v pískovcové skále.
O tom, že je město skutečně vystavěno na pískovci, se krom návštěvy pískovcových sklepů pod hradním palácem či podzemního muzea pohlednic u synagogy můžete přesvědčit také zvenku. Při procházce údolím kolem Loubního potoka objevíte stavby, které připomínají ptačí hnízda posazená na vysoké zdi.
V polovině 19. století je tu postavili italští dělníci, kteří v Úštěku stavěli železnici. Do skály nevyhloubili jen sklepy, ale i obytné místnosti s miniaturními okýnky.
Z ulice 1. máje uvnitř města jim dosáhnete téměř až na okap, ale z jižní strany jsou vystavěné až do několika pater. Přestože dřevěné opěry zajišťující stavby na hraně skalního masivu působí dost chatrně, stojí Ptačí domky na skále už víc než sto let.

Zdroj: www.kudyznudy.cz/aktivity/ptaci-domky-v-usteku

___________________
Trasa akce: Blíževedly - vyhlídka Opičí hlava - Kalvárie Ostrý - hrad Úštěk - náměstí v Úštěku - synagoga v Úštěku (v sobotu bude zavřená) - Ptačí domky - jezero Chmelař - nádraží Úštěk
Délka trasy: 12 km
Obtížnost: 1 (stupnice obtížnosti: 1 - lehká, vhodná i pro děti., 2 - středně těžká, malé převýšení, ale možná větší délka nebo opačně, 3 - náročná, zejména stoupáním, příp. délkou., 4 - těžká, především vícedenní akce s batohem na zádech, 5 - nejnáročnější, těžké přechody vysokých pohoří i s postupy pomocí lezeckých pomůcek)

Možnosti občerstvení: Ostrý, Úštěk

Odjezd z České Lípy: z hlavního nádraží v 10.34 hodin., předpokládaný příjezd do Blíževedel v 10.54 hodin.,, přípoje také z Nového Boru a ze zastávky Střelnice.,
předpokládaný návrat do České Lípy v 17.21 hodin na hlavní nádraží (odjezd z Úštěku v 16.41 hodin)., přípoje také na zastávku Střelnice a do Nového Boru.

Sraz účastníků: na hlavním nádraží v České Lípě v 10.20 hodin.

Jízdné: podle počtu účastníků, od 50.-Kč do max. 84.-Kč za celý den (JÍZDENKA IDOL)

Vstupné (bez záruky):
- bez vstupů

Minimální počet zájemců o akci: 4

Vzhledem k nákupu předpokládaného druhu jízdenek, prosím, máte-li o akci zájem, dejte vědět předem! Děkuji!
Jízdenky na vlak nakupuji jako skupinové vesměs přes internet.
Z tohoto důvodu je také nutné odhlásit se v případě, že se akce nezúčastníte, max. 2 hodiny před odjezdem vlaku!
U vícedenních akcí v ČR či u zahraničních akcí jsou zálohy nevratné!
Akce se neuskuteční v případě nepříznivého počasí (velký déšť,v zimě silný mráz apod.) nebo v souvislosti s jinými opatřeními.

Odkazy:
www.idnes.cz/cestovani/tipy-na-vylet/ustek-severoceske-mesto-ktere-zna-cely-svet.A070309_104205_igcechy_tom

Mapka trasy (po otevření klikni na znaménko +, mapka se zvětší!., po pravé straně klikni na "zobrazit výškový profil"):
délka trasy: 12,1 km, stoupání: 196 m, klesání: 333 m
https://mapy.cz/s/casupofanu

Předpověď počasí:
www.weatheronline.cz/Cesko/Litomerice.htm