S OVýTem PODZIM V SASKÉM ŠVÝCARSKU

Termín:  28.října 2020 (státní svátek)

Akce se uskuteční v případě, že budou rozvolněna opatření v rámci pandemie SARS-CoV-19 
 

ATRAKTIVITY V PRŮBĚHU AKCE: GROSSER WINTERBERG, AFFENSTEINE, LICHTENHAINSKÝ VODOPÁD, BAD SCHANDAU

 
AKCE SE KONÁ I V ZAHRANIČÍ, NEZAPOMEŇ PROTO NA DOBRÉ POJIŠTĚNÍ A ID KARTU (občanský průkaz) NEBO CESTOVNÍ PAS!
 
Trasa akce: 
nádr.Schmilka-Hirschmühle - přívozem přes Labe do Schmilky - Schmilka - Grosser Wintenberg (chata, nejvyšší bod Saského Švýcarska, 556 mn.m.) - Satanskopf - Affensteine (Opičí skály., vyhlídka pojmenovaná po poslední saské královně Karole Vasa-Holstein-Gottorpské "Carolafelsen") - vodopád Beuthenfall - Lichtenhainer Wasserfall.,
odtud historickou Křinickou tramvají (příplatek k jízdnému: 2.-€) nebo busem (zahrnuto v celodenní jízdence) do Bad Schandau - prohlídka lázeňského městečka.,
přívozem přes Labe na nádraží
 
Délka trasy: 1.část: 9 km, 2.část: 3 km
Obtížnost: 2 (stupnice obtížnosti: 1 - lehká, vhodná i pro děti., 2 - středně těžká, malé převýšení, ale možná větší délka nebo opačně, 3 - náročná, zejména stoupáním, příp. délkou., 4 - těžká, především vícedenní akce s batohem na zádech, 5 - nejnáročnější, těžké přechody vysokých pohoří i s postupy pomocí lezeckých pomůcek)
 
Možnosti občerstvení: Schmilka, Grosser Winterberg, Lichtenhainer Wasserfall, Bad Schandau
 
Odjezd z České Lípy: z hlavního nádraží v 7.38 hodin., předpokládaný příjezd do Schmilky-Hirschmühle v 9.03 hodin. Přípoje také ze Žandova, Nového Boru a ze zastávek Holý vrch a Střelnice.,
předpokládaný návrat do České Lípy v 18.18 hodin (odjezd z Bad Schandau v 16.48 hodin). Přípoje také do Žandova, Nového Boru a na zastávky Holý vrch a Střelnice.
Sraz účastníků: na hlavním nádraží v České Lípě v 7.30 hodin
 
Jízdné: podle počtu účastníků, od 170.-Kč do max. 200.-Kč za celý den (JÍZDENKA LABE/ELBE včetně doplatku jízdného Česká Lípa-Starý Šachov-Česká Lípa)
 
Vstupné: příplatek za Křinickou tramvaj - 2.-€
 
Minimální počet zájemců o akci: 4
 
Vzhledem k nákupu předpokládaného druhu jízdenek, prosím, máte-li o akci zájem, dejte vědět předem! Děkuji!
Jízdenky na vlak nakupuji jako skupinové vesměs přes internet.
Z tohoto důvodu je také nutné odhlásit se v případě, že se akce nezúčastníte, max. 2 hodiny před odjezdem vlaku!
U vícedenních akcí v ČR či u zahraničních akcí jsou zálohy nevratné!
 
Akce se neuskuteční v případě nepříznivého počasí (velký déšť,v zimě silný mráz apod.) nebo v souvislosti s opatřeními ohledně Covid-19.
 
Odkazy:
 
Mapka trasy (po otevření klikni na znaménko +, mapka se zvětší!., po pravé straně klikni na "zobrazit výškový profil"):
délka trasy: 8,7 km, stoupání: 496 m, klesání: 425 m
 
Předpověď počasí:
 
Informace ke Křinické tramvaji:
Údolím říčky Křinice jezdí tramvaje už od roku 1898. Kirnitzschtalbahn přečkala druhou světovou válku i povodně z roku 2010, kdy rozvodněná řeka Křinice poškodila značnou část vozového parku i tratě. Po opravách, které trvaly více než dva roky, byl provoz na celé trati opět obnoven 14. prosince 2012.
Kirnitzschtalbahn je jedinou tramvají v Německu, která projíždí národním parkem. Po celý rok se můžete svézt mezi Lázeňským parkem v Bad Schandau a zastávkou u vodopádu Lichtenhainer Wasserfall. Provoz Kirnitzschtalbahn je ekologický, ze 30 procent pokrývá spotřebu energie výroba z vlastní solární elektrárny umístěné na střeše vozovny.
Na trase tramvaje je devět zastávek a takřka každá je dobrý výchozím místem pro pěší túry. Od zastávky Kurpark (Lázeňský park) se můžete vydat na procházku lázeňským parkem k historickému výtahu, který vás vyveze na výšinu Ostrauer Scheibe.U zastávky Botanischer Garten (Botanická zahrada) začíná naučná stezka Flössersteig (Vorařova stezka). Z jejích informačních tabulí se dozvíte zajímavosti o práci vorařů a o fauně a floře Křinického údolí.Pokud vystoupíte na zastávce Ostrauer Mühle, můžete se napojit na Malířskou stezku (její 4. etapu) nebo na Starou stezku lamačů kamene (Alter Steinbrecherweg). Na výslap ke skalám Affensteine, Schrammsteine a Hohe Liebe se lze vydat od zastávky Nasser Grund a ze zastávky Beuthenfall si můžete udělat procházku údolím Friedrichsgrund.
Na konečné zastávce Lichtenhainer Wasserfall se pak můžete bavit padající vodou tekoucí z vodní nádrže vybudované už v roce 1830. Pak se vypravte třeba na Kuhstall (Kravín) a vychutnejte si nádherný výhled na část Saského Švýcarska.
Ve vybrané dny roku jezdí po Kirnitzschtalbahn historické vozy s dřevěnými lavicemi. Jako průvodčí a řidiči v nich slouží členové sdružení Přátelé železnice – Dopravní muzeum Drážďany (Freunde des Eisenbahnwesens – Verkehrsmuseum Dresden, e. V.).
Tramvaj Kirnitzschtalbahn je v provozu po celý rok. V letní sezoně jezdí tři soupravy po 30minutových intervalech, v zimě jezdí tramvaje po 70 minutách. Jízdenky zakoupíte přímo u průvodčího, kterého poznáte podle charakteristické brašny.
Zajímavostí na trase je tzv. předávání žezla. Aby protijedoucí soupravy do sebe na jednokolejných úsecích nenarazily, předávají si řidiči tramvají při křižování signální žezla. Až po jejich předání mohou pokračovat dál.